Dzaferovic: “Onlar olmasaydı, Bosna Hersek de olmazdı”

Bosna Hersek 14.04.2022, 14:40
Dzaferovic: “Onlar olmasaydı, Bosna Hersek de olmazdı”
© AA

Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusunun (ARBiH) kuruluşunun 30. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi.

Törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic ve konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic'in yanı sıra üst düzey komutan ve bürokratlar katıldı.

Burada konuşan Dzaferovic, Bosna Hersek’in günümüzde dahi şehitlerin gerçekleşmesi için uğruna canlarını verdikleri ülke konumunda olmadığını söyledi.

Dzaferovic, “Onlar Bosna Hersek’in bütünlüğü ve tüm vatandaşların eşit olacağı bir devlet için savaştılar. Maalesef bugün durum böyle değil ve birçok ayrımcılık söz konusu” dedi.

ARBiH'in kuruluşunun 30. yıl dönümünün, Bosna Hersek tarihi için önemli bir gün olduğunun altını çizen Komsic de "Bu ülke için canını vermiş kişileri hatırlamak ve anmak hem insani hem de ahlaki açıdan büyük önem taşımaktadır. İnsanlar, bizim bugün bu ülkede barış ve istikrar içerisinde yaşamamız için sağlıklarından oldu ve engelli kalanlar oldu, onları hatırlamak zorundayız.” diye konuştu.

Dzaferovic, "Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu olmasaydı, bugün Bosna Hersek de olmazdı" dedi. 

Bosna'daki savaşın başlamasının hemen akabinde, 15 Nisan 1992'de kurulan ARBiH, savaşı sona erdiren Dayton Barış Antlaşması'nda Bosna Hersek Federasyonu Ordusu olarak tanımlandı. Bosna Hersek'te sonraki yıllarda uygulanan savunma reformlarının ardından ARBiH, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) ve Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) ile birlikte Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerini oluşturdu.

AA / Balkan News

Yorumlar (0)