Dzaferovic, Sırp lider Dodik'in görevden alınmasını talep etti

Bosna Hersek 31.08.2021, 14:54 01.09.2021, 09:23
Dzaferovic, Sırp lider Dodik'in görevden alınmasını talep etti
© AA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Šefik Džaferović (Şefik Caferoviç), Bosna Hersek Devlet Başkanlığı toplantısının sonuçlanmasından sonra Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik hakkında yorumda bulundu.

Saraybosna'da düzenlenen ve Sırp lider Milorad Dodik'in de katıldığı Bosna Hersek Devlet Başkanlığı toplantısında Dodik, tüm kararları boykot ederek kurumun çalışmasını engelledi.

Boşnak lider Džaferović, toplantının bitiminden sonra yaptığı açıklamada "hiçbir karar alınamadığını" söyledi.

Gerçekleşen toplantı ile ilgili yorum yapan Boşnak lider, gündem maddelerinin genellikle dış politika ile ilgili olduğunu, Dodik'in tüm maddeler için karşı oy kullandığını ve uzlaşmaya gerek duyulmayan iki maddenin kabul edildiğini belirtti. 

Džaferović, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı'nın bu şekilde işleyemeyeceğini ve bu kurumu boykot etmenin zararının çok büyük olduğunu ekledi.

Boşnak lider, Dodik'in Devlet Başkanlığı'nı boykot etmesinin yanı sıra, kendi görevlerini de yerine getirmediğini vurgulayıp, uluslararası topluluktan, özellikle de Bosna Hersek Yüksek Temsilci'den bu konuya tepki göstermesini istediğini açıkladı.

Bu kelimelerin Dodik'in görevinden alınmasının istenmesine yönelik sarf edildiğiğini belirten Džaferović, Dayton Anlaşması'nın sağladığı dengeye dikkat edilmesi gerektiğini ekledi.  

Džaferovic, "Dodik, politikasını değiştirip yapıcı olacak ya da politika sahnesinden çekilmek zorunda kalacak. Kendisi ülkeyi tehlike altına sokarak Dayton Anlaşması'nı da tehlikeye soktuğunu bilmeli. Bununla birlikte Dayton ile teşkil edilen şeyleri, yani entiteleri de tehlike altına sokuyor.“ dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)