Fata Nine: "Bu sabah evimde son 30 yıldır tattığım en tatlı kahveyi içtim"

Bosna Hersek 06.06.2021, 15:51 08.06.2021, 16:45
Fata Nine: "Bu sabah evimde son 30 yıldır tattığım en tatlı kahveyi içtim"
© AA

Srebrenitsa yakınlarındaki evinin bahçesine izinsiz inşa edilen kiliseye karşı verdiği mücadeleyi kazanan Fata Nine’nin bahçesinde artık kilise yok.

Konyeviç Polye köyünde yaşayan Boşnak nine Fata Orloviç'in bahçesine izinsiz inşa edilen Ortodoks kilisesi, Cumartesi günü yıkıldı.

Bugün Bosna Hersek’te yayın yapan Dnevni Avaz gazetesine konuşan Fata Nine, bu sabah evinde son 30 yıldır tattığı en tatlı kahveyi içtiğini söyledi. Fata Nine, “İşte evladım, onca yıldan sonra adalet galip geldi. Bu sabah kalkıp terastan dışarıya baktığımda kilise yoktu… Konyeviç Polye’nin tamamını görebiliyordum. Bana sanki dünyanın tamamını seyrediyormuşum gibi geldi. Saraybosna-Zvornik yolunu, daha önce kilisenin yayıldığı arazimi görebiliyorum. Daha önce baktığımda sıkış tıkış görünüyordu, tıpkı evvel yüreğimde ve ruhumda hissettiğim gibi…” diye konuştu.  

"O araziye lale ekeceğim"

Kilisenin kaldırıldığı araziyi nasıl kullanacağı şeklindeki soruya cevabında Fata Nine, “Önce yıkım sırasında iş makinelerinin zarar verdiği kanalizasyon hattını düzeltmem gerekiyor. Sonra zemini düzeltip buraya lale ve diğer çiçeklerden ekeceğim. Hava güzel olduğunda sabah kahvesi içerken insanlar adaletin tecellisinden nasıl keyif aldığımı görsün” diye konuştu.

Fata Nine, Sembolleşti

Savaş sırasında toplama kampına götürülen ve savaşta eşi Şaçir Bey ve 22 yakınını kaybeden Fata (Fatma) Orloviç, 1995’te sağlanan barışın ardından bugün Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan köyüne döndüğünde evinin bahçesine yapılan bir kiliseyle karşılaşmıştı.

İzinsiz inşa edilen kilisenin burada kalması için Bosnalı Sırp yetkililer tarafından kendisine teklif edilen paraları reddeden, tehditlere aldırış etmeyen, bu uğurda dövülen, yerel mahkemelerin verdiği haksız kararlar üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyan ve uzun yıllar sürdürdüğü sinir harbi nedeniyle ağır hastalıklar atlatan Fata Nine, mücadelesiyle Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde hakları çiğnenen Bosnalı Müslümanlar için sembol bir isim haline geldi.

Boşnak inadının tecessüm etmiş hali olarak anılan Fata Nine, sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından kahraman olarak nitelendirildi.

Bosnalı Sırp yetkililer, kiliseyi taşımak yerine yıkmayı seçti

AİHM’nin kiliseyi taşıma kararını uygulama konusunda ayak sürüyen ve aylardır hiçbir adım atılmamasına koronavirüs pandemisini sebep gösteren Bosnalı Sırp yetkililer, daha önce kilisenin başka bir noktaya taşınacağını açıklamalarına rağmen daha ucuz bir metoda başvurarak ibadethaneyi yıkmayı tercih etti.

Kilisenin çan kulesinin devrildiği görüntülerün aşırı milliyetçi kesimler tarafından sosyal medyada istismar edilerek paylaşıldığı görüldü.

Balkan News

Yorumlar (0)