Hırvatistan basını: "Bosna’ya Sırp ve Rus savaş uçakları yerleştirilecek"

Bosna Hersek 27.08.2021, 12:19 27.08.2021, 13:46
Hırvatistan basını:  "Bosna’ya Sırp ve Rus savaş uçakları yerleştirilecek"

Hırvatistan hükümeti, Sırbistan’ın ve Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesi ile birlikte Bosna Hersek’in Trebinye’de inşa etmeyi planladığı havalimanı hakkında resmi açıklama talebinde bulundu.

Hırvatistan medyası, Belgrad ve Zagreb havalimanlarından daha uzun bir piste sahip olacak havalimanının bölgeye Rus ve Sırp savaş uçaklarını yerleştirmek için kullanılacağını iddia ediyor.

Bosna Hersek’in güneyinde, Hırvatistan sınırına yakın bir noktada bulunan Trebinye kentinde inşa edilecek havalimanı projesinin 100 milyon avro tutacağı ve 300 hektarlık alana yayılacak büyüklüğü itibarıyla soru işaretleri doğruması nedeniyle Hırvatistan hükümeti, Bosna Hersek’ten resmi açıklama talebinde bulundu.

Radio Sarajevo’nun haberine göre Hırvatistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Tomislav Coric, projeye ilişkin olarak Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç’ten resmi açıklama talep etti.

Hırvatistan’da yayın yapan Slobodna Dalmacija gazetesi, konuya ilişkin haberinde Bosna Sırp Cumhuriyeti entitesi idaresindeki bölgede kalan Trebinye şehrinde kurulacak havalimanının masraflarının tamamen Sırbistan tarafından karşılanacağını ve 7 bin metrekare genişlikteki havalimanının pistinin Zagreb ve Belgrad’daki havalimanlarının pistlerinden daha uzun olacağını yazmıştı. Hırvatistan medyası, Sırbistan’ın Trebinye’deki havalimanına Rus ve Sırp savaş uçaklarını konuşlandıracağını iddia etmişti.

Balkan News

Yorumlar (0)