IUS başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor

Bosna Hersek 13.05.2022, 16:07 13.05.2022, 16:34
IUS başarılı öğrencileri desteklemeye devam ediyor
© Balkan News

Bugün Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde bursluluk sınavı yoluyla tamamen ücretsiz eğitim, yani yüzde 100 burs kazanan lise son sınıfı öğrencilere sertifika verildi. Sertifikasını alan 20 öğrenci eğitimlerine IUS'ta devam edecek.

Sertifikalar öğrencilere Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı (SEDEF) Başkanı Hasan Topaloğlu ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Ahmet Yıldırım tarafından verildi.

Bu vesileyle Topaloğlu, SEDEF Vakfı'nın genel olarak derslerinde başarılı ve sporda, kültürde ya da sanatta başarı sergilemiş veya ihtiyaç sahibi öğrencilere uzun yıllardır burs verildiğini söyledi.

Topaloğlu, “Burs verirken aynı zamanda burslu öğrencilere Boşnakça, Türkçe ve Arapça seçmeli ders almalarını söylüyoruz. Yüzde 100 burslu öğrenciler Türkçe derslere teşvik ediliyor ve genellikle bunda başarılı olduklarını görüyoruz. Ayrıca Türkiye'den IUS'a okumak için gelen öğrencilerimize 'Siz şimdi Bosna Hersek'e geldiniz Boşnakça öğrenmeyi tercih edin' diyoruz. İnsan ne kadar dil biliyorsa o kadar zengindir. Öğrencilere birbirleriyle daha iyi iletişim kurmalarını ve bu iletişimi geliştirmelerini sağlıyoruz.“ dedi.

SEDEF Vakfı Başkanı, “IUS her yıl onlarca öğrenciye yüzde 100 burs veriyor ve o öğrenciler mezun olduktan sonra buradan ayrılmıyor, asistan olarak çalışma fırsatı buluyor. Bu öğrencilerin çoğu, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını dünyanın farklı yerlerindeki diğer üniversitelerde tamamlama fırsatına sahip. Üniversitemiz burs almak için bir referans ve bundan dolayı çok mutluyuz.“ dedi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Ahmet Yıldırım, burs kazananların Bosna Hersek'teki en başarılı öğrenciler olduğunu ve yüzde 100 bursu hak ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yıldırım, “Çalışkan öğrencilerimizin olması bizi mutlu ediyor. Bursu sadece Bosna Hersek'ten gelen öğrencilere vermiyoruz. Uluslararası ve Türk öğrencilere de veriyoruz. Verdiğimiz bursların yaklaşık yüzde 60'ı Bosna Hersekli öğrenciler içindi. Bugün yirminin üzerinde öğrenciye burs verdik ama dediğim gibi herkese burs veriyoruz. Bugünkü grup burslu öğrencilerin sadece bir kısmı.“ dedi.

Balkan News

Yorumlar (0)