IUS İngilizce Dil Okulu katılımcıları sertifikalarını aldı

Bosna Hersek 25.08.2023, 12:08 25.08.2023, 14:11
IUS İngilizce Dil Okulu katılımcıları sertifikalarını aldı
© Balkan News

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da 2004 yılında Türk ve Boşnak girişimciler tarafından kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde İngilizce Dil Okuluna (ELS) katılan yüzü aşkın öğrenci, sertifikalarını Gaziospanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın elinden aldı.

Kartal İmam Hatip Anadolu Lisesi’nden 20, Gaziosmanpaşa Belediyesi’ndeki okullardan 54 ve Selçuklu Belediyesi’nden 32 öğrencinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bireysel katılımlarla gerçekleştirilen İngilizce yaz okulunda öğrenciler, İngilizce dil becerilerini geliştirmenin yanı sıra spor aktiviteleri, müzik ve sanat dersleri de aldı. Saraybosna’da gerçekleştirilen dil ve kültür kampı, öğrencilerin Bosna Hersek’in kültür, tarih, toplum yapısı ve yemekleriyle tanışmaları için de ideal bir fırsat oluşturdu.

Sertifika programında öğrencilere hitap eden Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Gaziosmanpaşa belediyesindeki devlet okullarında birinci olan öğrencilerimize yönelik bu çalışma, dokuz yıldır devam ediyor. Sizlerle birlikte yıllarca ıskaladığımız, ihmal ettiğimiz bir coğrafyanın yeniden inşası için, sizin burayı tanımanız ve anlamanızı sağlamak için çalışıyoruz. Biz Balkanlar’ın neresi olduğunun ve bu bölgede yaşamın nasıl olduğunun unutturulmuş olduğu bir nesilden geldik. Coğrafyamız aynı, medeniyetimiz aynı, tarihimiz aynı, sadece birbirimizden koparılmış olduğumuz için gönülden gönüle konuştuğumuz ama birbirimizle konuşamadığımız bir duruma mahkum edilmişiz” dedi.

Öğrencileri Balkan coğrafyasındaki geçmişi bugünle birleştiren ve inşa edilen bağları gelecek nesillere taşıyan nesiller olarak görmek istediklerini ifade eden Usta, “Burada elde etmiş olduğunuz kazanımlar, geleceği inşa edecek adımlar atmanıza vesile olsun. Dünyaya medeniyeti göstermiş olan bir ecdadın mensuplarıyız. İnşallah bunu gelecekte yine bu coğrafyanın mensuplarıyla birlikte gösterecek sorumlulukta gençlerimiz var” dedi.

Programda konuşan Büyükelçi Sadık Babür Girgin, “Bu güzel programı 9 yıldır destekleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile SEDEF Vakfı’na teşekkür ediyorum. Burada, kardeş ülke Bosna Hersek’te dünyadan bir parça gördünüz” diyerek öğrencilere Bosna Hersek’te oluşturdukları bağlantıları hayat boyu korumalarını tavsiye etti. Girgin, bu tip programların iletişimin giderek daha fazla önem kazandığı dünyada faydalı olduğuna dikkat çekti.

Sertifika dağıtımı öncesinde öğrenciler, salondakilere İngilizce hitap ederek yaz okulundaki tecrübeleri ve başarılarından bahsetti.

Balkan News

Yorumlar (0)