IUS’ta bursluluk sınavına yoğun ilgi

Bosna Hersek 26.03.2022, 14:43 26.03.2022, 14:48
IUS’ta bursluluk sınavına yoğun ilgi
© Balkan News

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde (IUS) bugün yapılan bursluluk sınavına Bosna Hersek ve bölge ülkelerinden öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Lise son sınıftaki öğrencilerin katılabildiği bursluluk sınavında yüzlerce öğrenci, Bosna Hersek’in en iyi özel üniversitesi konumunda bulunan IUS’ta burslu okuma imkanı elde edebilmek için ter döktü.

Balkan News’e yaptığı açıklamada gençlerin üniversiteye gösterdiği yoğun ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade eden IUS Rektörü Ahmet Yıldırım, “Geleceğe yönelik en önemli beklentimiz, daha kaliteli  eğitim verecek bir alt yapıya kavuşmak, yeni bölümler açmak, öğrenci sayısını artırmak ve dünya barışına hizmet etmektir. Uluslararası üniversitelerin diğer yerel üniversitelerden farkı, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin aynı pota içerisinde buluşmasıdır. Bizim de şu anda 45 farklı ülkeden öğrencimiz var. Bunların sayısı arttıkça, bu insanlar birbirlerini tanıdıkça dünya barışına da hizmet etmiş olacaklar” diye konuştu.

Bursululuk sınavına ilginin beklentilerini aştığını da vurgulayan Yıldırım, sınava katılamayan öğrenciler için mayıs ayında bir sınav daha yapılacağını duyurdu. Üniversitenin geçtiğimiz yıl iki milyon KM tutarında burs temin ettiği bilgisini paylaşan Yıldırım, bu yıl da aynı tutarda burs temin edileceğini açıkladı.

Bosna Hersek’te en fazla kayıt alan özel üniversite konumunda bulunan IUS’un bünyesinde 5 fakülte, 17 lisans programı, 21 yüksek lisans ve doktora programı bulunuyor. YÖK tarafından tanınan ve diploma denkliği olan üniversite, yüzde yüz İngilizce eğitim vermesi ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın sunduğu imkanlar vesilesiyle her yıl dünyanın dört bir yanından öğrenciye yurt dışında yaşama, seyahat etme ve kendine güvenme tecrübesi kazandırıyor. 2003 yılında kurulan ve 2004 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan IUS’ta halihazırda 1700 öğrenci eğitim görüyor.

Balkan News

Yorumlar (0)