İzetbegoviç'ten İslam dünyasına Bosna çağrısı

Bosna Hersek'in eski Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, İslam ülkelerini Bosna Hersek konusunda daha fazla angaje olmaya çağırdı.

Bosna Hersek 05.09.2023, 14:33
İzetbegoviç'ten İslam dünyasına Bosna çağrısı
© AA

Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi (SDA) Başkanı Bakir İzetbegoviç, El Arabiya televizyon kanalına verdiği röportajda, ABD liderliğindeki Batı'nın Bosna Hersek'te Sırplar ve Hırvatlar lehine olan tesirinin etkisiz hale getirilmesi için İslam ülkelerinin Bosna Hersek'te daha fazla angaje olmalarını istedi. 

İzetbegoviç, Suudi Arabistan tarafından finanse edilen TV kanalına yaptığı açıklamada, "Batı, sorunları çözme konusunda yardımcı olurken bizim zararımıza olacak anlaşma ve uzlaşma yollarını destekliyor. Bu nedenle, bir denge sağlamak için İslam ülkelerinin daha güçlü nüfuzuna ihtiyaç var. İslam ülkeleri, bizim için daha güçlü bir şekilde durmalı. Daha fazla ilgi göstermeliler," dedi. 

İzetbegoviç, Bosna Hersek'te politikadaki bugünkü durumun, Batı'nın Boşnaklara silah ambargosu uyguladığı savaş zamanına benzer olduğunu da sözlerine ekledi.

"ABD, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Sırp tarafına çekiliyor"

ABD yönetimini, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Sırp tarafına çekilmekle suçlayan İzetbegoviç, "ABD, Balkanlar'daki ilişkileri istikrara kavuşturmak için öncelikle güçlülerin lehine, küçük halkların zararına gitmek istiyor. Öncelikleri, Rusya ve Putin'den uzaklaştırmak için Sırbistan'a taviz vermek" dedi.

İzetbegoviç, "Fiilen Bosna'nın en güçlü Müslüman partisini iktidardan indirmeye karar verdiler. Buraya yine Boşnak bir alternatif getirmek istiyorlar. Bu alternatif, saldırganlaşan Sırp ve Hırvat tarafına taviz verecek," dedi.

İzetbegoviç röportajda öğretisi İslam ile benzerlik taşıyan Bosna Kilisesi'nin de tarih boyunca Vatikan ve Bizans'a bağlanması için şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek, bu nedenle Osmanlıların gelişiyle birlikte İslam'ın Bosna Hersek'te hızla yayıldığını söyledi. 

Balkan News 

Yorumlar (0)