İzetbegoviç: "Türkiye bölgede bilgece bir siyaset ve diplomasi izliyor"

Bosna Hersek 21.09.2021, 16:49 21.09.2021, 16:53
İzetbegoviç: "Türkiye bölgede bilgece bir siyaset ve diplomasi izliyor"

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, bölgede bilgece bir siyaset ve diplomasi yürüten Türkiye’nin Balkanlar’daki bölgesel sorunların çözümüne katkı sunabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan İzetbegoviç, Bosna Hersekli eski bir polis şefinin savaş suçları iddiasıyla Sırbistan sınırında tutuklanmasıyla bir kez daha gerilen Bosna Hersek – Sırbistan ilişkileri ve Türkiye’nin Batı Balkanlar’daki krizlerin çözümündeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin inisiyatifiyle gerçekleştirilen Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan üçlü görüşmelerinin bir sonraki ayağının nasıl yapılabileceğini bilmediğini zira Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç) ve Zeljko Komsic’in (Jelyko Komşiç) son zirvede Belgrad’a gitmek istemediklerini hatırlatan İzetbegoviç, problemlerin aşılmasında bölgede bilgece bir siyaset ve diplomasi izleyen Türkiye’nin yardımcı olabileceğini söyledi. İzetbegoviç, Bosna Hersek ve Boşnakların dostu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırpların da dostu olmaya çalıştığını, barışı tesis etmek için çaba gösterdiğini ve bunun her halükarda tesiri olacağını söyledi.

Türkiye’nin desteğiyle inşa edilen Saraybosna-Belgrad otoyolunun dahi tek başına büyük bir proje olacağına dikkat çeken İzetbegoviç, bu projenin Sırplar ve Boşnakları birlikte çalışmaya teşvik ettiğini ve projenin Boşnak ve Sırpların yanı sıra Posavina bölgesini Tuzla üzerinden Saraybosna’ya bağlayacak olması sebebiyle Hırvatların da menfaatine olacağını ifade etti.

“Sırbistan’ın bölgede iyi ilişkilere ihtiyacı var”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Bosna Hersek ve Boşnaklar hakkında bazen latif sözler söylediğini fakat bazen de Aleksandar Vulin ya da Milorad Dodik gibi isimlerin dilediğince konuşmalarına müsaade ederek olmaması gereken şeylere izin verdiğini ifade eden İzetbegoviç, Vucic’ten farklı bir tutum takınmasını beklediklerini söyledi.  

İzetbegoviç, “Sırbistan’ın Balkanlar’da iyi ilişkilere ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Sırbistan’a Avrupa Birliği ile, Bosna Hersek’teki dostlarıyla, İslam dünyasıyla ve Türkiye ile iyi ilişkiler lazım. Bu nedenle de Sırbistan’ın şu anda yaptığı şeyden vazgeçeceğini ve her şeyin normale döneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)