banner3

banner2

Kendini Boşnak bilen Sırp general hayatını kaybetti

Bosna Hersek 08.04.2021, 20:22 09.04.2021, 08:46
Kendini Boşnak bilen Sırp general hayatını kaybetti

Savaş döneminde Saraybosna’yı savunan ve Sırp olmasına rağmen kendisini Boşnak addeden emekli general Yovan Divyak (Jovan Divjak), bugün 84 yaşında hayatını kaybetti.

11 Mart 1937, Belgrad doğumlu olan ve askeri eğitimini Belgrad’da alan Divyak, Yugoslavya Halk Ordusu’nun (JNA) Sırp milisleri silahlandırdığını fark etmiş ve Bosna Hersek kuvvetlerine silah sağlamaya karar vermişti. Bu eylemi nedeniyle JNA Askeri Mahkemesi tarafından dokuz ay hapse mahkum edilen şerefli bir asker olan Divyak, aleyhindeki mahkumiyet kararının ardından Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu saflarına katılmıştı.

Savaş döneminde Bosna Hersek Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımcısı olarak da hizmet veren Divjak, Saraybosna’yı savunmanın kendisi için bir şeref olduğunu söylüyor ve savaş döneminde Sırplara zulmedildiği yönündeki propagandaya karşı mücadele ediyordu.

2011’de Sırbistan’ın savaş suçu iddialarıyla aleyhinde çıkardığı yakalama kararı nedeniyle Viyana’da gözaltına alınan Divyak, Avusturya’daki mahkemenin Sırbistan’ın iddialarının herhangi bir delili olmadığına hükmetmesi ile birkaç ay sonra serbest bırakılmıştı.

Savaşta ailesini kaybeden çocukların eğitimi için Bosna'yı Eğitim Kurtarır Vakfı adlı bir vakıf kuran Divjak, Fransa’nın en yüksek dereceli sivil nişanı olan Şeref Nişanı (Légion d'honneur) sahibiydi.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)