Kıbrıslı tarih öğretmenleri, Bosna Hersek'te Tarih Eğitimi Çalıştayı'na katıldı

Bosna Hersek 04.07.2022, 18:30 04.07.2022, 19:17
Kıbrıslı tarih öğretmenleri, Bosna Hersek'te Tarih Eğitimi Çalıştayı'na katıldı
© Balkannews

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) görev yapan 50 tarih öğretmeni, Türk Tarih Kurumu (TTK) tarafından düzenlenen "Bosna Hersek Tarih Eğitimi Çalıştayı" programına katıldı.

1-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen çalıştay kapsamında, Bosna Hersek'in önemli tarihi ve turistik şehirleri ziyaret edildi, Kıbrıslı öğretmenler Boşnak meslektaşları ile fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde (IUS) düzenlenen programa katılan TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, kurum olarak hakikatin peşinde koştuklarını ifade ederek, 92 yıldır bu görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Tarihin sevdirilmesi noktasında da çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Çetin, "Kıbrıslı tarih hocalarımızla bu beşinci programımız. İlkini Kıbrıs'ta gerçekleştirdik. Daha sonra Türkiye'de bir çalıştay yaptık, ondan sonra Kıbrıs'ta bir atölye ve dört aydır devam eden Osmanlıca kurslarımız var.“ diye konuştu.

Bosna ile Kıbrıs'ta benzer şeylerin yaşandığına işaret eden Çetin, "İnsanlığın çok değer yitirdiği zamanlar ve medeni olduğunu iddia eden ülkelerin tamamen bu yaşanan katliamlara sessiz kalması, her zaman yaptıkları gibi bir takım çifte standartlı, iki yüzlü davranışlar, aslında çok benzer. Orada da Birleşmiş Milletler vardı burada da vardı." ifadelerini kullandı.

Çetin, yaşanan acıların sürekli gündeme getirilmemesi gerektiğini ancak unutulmasına da izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katliamlar arasındaki benzerlikleri tarihçi gözüyle ortaya koymak adına bir teknik gezi düzenlendiğini anımsarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "KKTC olarak tarihimizi öğretmeye ve Türk dostu olanlara da tarihimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bunun yanında objektif olabilen tarihçilere 1974'te çocuklarımızın bebeklerimizin uğradığı katliamı anlatmaya çalışıyoruz. Ama Saraybosna'da gerçekten tüylerimiz diken diken oldu. Çünkü aynı duyguları kendi halkımız da yaşadı. Coğrafyalar değişir, göz yaşları hep aynı renktir, katledilen insandır, katleden de insandır."

IUS Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım da iki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliğinin çok daha üst seviyelere çıkarılması gerektiğine işaret ederek, öğrenci değişim programlarının bu husustaki önemine dikkati çekti.

Çalıştay kapsamında Boşnak tarihçi Nusret Çolo ile akademisyen Mustafa Krupalija da Osmanlı döneminde Bosna Hersek ve Kıbrıs ile Bosna Hersek'teki katliamlar üzerine sunumlar yaptı.

Katılımcılar, Saraybosna'nın yanı sıra Mostar, Travnik ve Srebrenitsa kentlerini de ziyaret ederek ülkede faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşları temsilcileriyle de bir araya geldi.

Balkan News

Yorumlar (0)