Kurtulmuş: "AB ve NATO sürecinde Türkiye'nin Bosna'ya desteği tam"

Bosna Hersek 25.10.2023, 09:36
Kurtulmuş: "AB ve NATO sürecinde Türkiye'nin Bosna'ya desteği tam"
© AA

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2’nci Parlamenter Zirvesine katılmak üzere geldiği Çekya’da, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka ve Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Denis Zvizdic ile bir araya geldi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2’nci Parlamenter Zirvesine katılmak üzere geldiği Çekya’nın başkenti Prag’da temaslarına devam ediyor. Kurtulmuş, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka ve Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Denis Zvizdic ile bir araya geldi. Prag Kongre Merkezi’nde Zirve kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde, parlamentolar arası ilişkiler, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Sobotka ile görüşmesinde, Avusturya’daki Türk toplumunun iki ülke ilişkilerini geliştirmede önemli bir rol oynayacağını belirtti. Kurtulmuş, Avusturya ile ikili ticaretin ilerleme kaydettiğini belirterek, ticaret hacminin artması arzusunda olduklarını vurguladı.

İsrail-Filisin çatışmasındaki insani krizde, çok acil insani yardım için uluslararası camianın bu krize derhal çözüm bulmasını, insani yardımların Gazze‘ye ulaştırılmasının desteklemesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, insani yardımların ulaştırılması konusunda politik tartışmanın olmaması gerektiğine işaret etti.

“Avrupa Birliği ve NATO sürecinde Türkiye‘nin Bosna’ya desteği tam”

Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Zvizdic ile görüşmesinde ise Kurtulmuş, Bosna-Hersek’in dost ve müttefik bir ülke olduğunu Bosna’daki her gelişmeyi yakından takip ettiklerini belirtti. Türkiye ile Bosna-Hersek arasında derin, kültürel ve tarihi bağların bulunduğunu ve ülkelerin birbirine yürekten bağlı olduğunu dile getiren Kurtulmuş, uluslararası her platformda Bosna’yı desteklediklerini bildirdi. Kurtulmuş, Avrupa Birliği ve NATO sürecinde de Türkiye’nin Bosna’ya desteğinin tam olduğunu belirtti. Balkanlarda barış ve istikrarın korunmasını hedeflediklerini ifade eden Kurtulmuş, yeniden bir çatışma ortamı oluştuğunda Balkan ülkelerine zarar vereceğini kaydetti.

Bosna-Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Zvizdic ise Türkiye ile Bosna-Hersek ilişkilerinin artarak sürmesi temennisini dile getirerek, Türkiye’deki iş insanlarının Bosna’ya yatırım yapmasını arzu ettiklerini belirtti. Zvizdic, TBMM Başkanı Kurtulmuş’u, ülkesine davet etti.

Kurtulmuş, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov ve Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel ile de bir araya gelerek, Zirve kapsamında görüşme gerçekleştirdi.

İHA

Yorumlar (0)