Saraybosna Film Festivali'nde skandal sunum

Bosna Hersek 16.08.2023, 12:25 16.08.2023, 12:54
Saraybosna Film Festivali'nde skandal sunum
© Twitter

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 29'uncu kez düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde İkinci Dünya Savaşı'nda önemli bir kısmı Müslümanlardan oluşan on binlerce insanın ölümüne neden olan Sırp milliyetçisi Çetnik lider Draza Mihailovic'in övüldüğü bir yapımın tanıtılması tepkiye neden oldu. 

Saraybosna Film Festivali'nin organizatörlerinin Sırp yapımcı Rados Bajic'in "Heroji Halijarda" (Halyard Kahramanları) başlıklı dizisinin tanıtılmasına izin vermesi, yapımın binlerce Müslümanın katili olarak görülen Çetnik lider Draza Mihailovic'i övmesi nedeniyle tepki çekti. 

Draza Mihailovic ve Çetnik hareketi mensuplarının 508 Amerikan askerini kurtaran kahramanlar olarak sunulduğu dizinin tanıtımı, siyasi parti ve bazı siyasetçiler tarafından da eleştirildi. 

Demokratik Eylem Partisi (SDA) tarafından konuya ilişkin olarak yayınlanan açıklamada, Saraybosna Film Festivali'nin Belgrad propagandasına alet olmaması gerektiği ifade edildi. Bu şekilde bölgenin en önemli film festivalinin imajının zedelendiği kaydedilen açıklamada, Saraybosna Film Fesitvali'nin Saraybosna kuşatması ve Bosna Hersek'e saldırılara karşı kültürel direnişin sembolü olma karakteri taşıdığına dikkat çekildi. 

Belgrad Belediye Başkanı Aleksandar Sapic'in bir açıklamasında "Saraybosna, nasıl Belgrad'dan daha iyi bir film festivaline sahip olabilir?" dediği aktarılan açıklamada, Saraybosna Film Festivali'nin imajının zedelenmesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic liderliğindeki Sırp rejiminin rolü olduğu iddia edildi. 

Balkan News 

Yorumlar (0)