Schmidt: Bosnalı Sırp boykotu vatandaşları zor durumda bırakmamalı

Bosna Hersek 01.09.2021, 15:56 02.09.2021, 09:27
Schmidt: Bosnalı Sırp boykotu vatandaşları zor durumda bırakmamalı
© AA

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, 16’ncısı düzenlenen Bled Startejik Forumu’nda devlet kurumlarının çalışmasının engellenmesi yüzünden vatandaşların zor durumda kalmaması gerektiğini söyledi.

Christian Schmidt, bir ay önce Valentin Inzko'dan Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği görevini devralmıştı. Eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko tarafından dayatma yoluyla kabul edilen soykırımı inkar yasası, Bosna Hersek'teki Sırp partilerinin sert tepkisine ve devlet kurumlarının çalışmasını engellemelerine neden olmuştu. Böyle bir ortamda göreve gelen Schmidt, ülkedeki ciddi krizin aşılması için adım atmak durumunda bulunuyor. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), krizin aşılması için vazifesini yerine getirmeyi reddeden Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik'İn görevinden azlini talep etti. 

Dzaferovic, "Dodik ya politikasını değiştirip yapıcı olacak ya da politika sahnesinden çekilmek zorunda kalacak. Kendisi ülkeyi tehlike altına sokarak Dayton Anlaşması'nı da tehlikeye soktuğunu bilmeli. Bununla birlikte Dayton ile teşkil edilen şeyleri, yani entiteleri de tehlike altına sokuyor.“ demişti.

16'ncısı düzenlenen Bled Stratejik Forumu'nda Avrupalı liderler ve Balkan ülkeleri liderleri bir araya gelip bölge ülkelerinin Avrupa Birliği’ne üyelik süreçleri masaya yatırıyor.

Foruma Batı Balkanlar’dan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Zeljko Komsic ile Sefik Dzaferovic de katıldı. 

Balkan News

Yorumlar (0)