Schmidt, finansal izolasyonla Dodik’in ayrılıkçı politikasına dur demeye çalışıyor

Bosna Hersek 15.07.2023, 15:30 15.07.2023, 15:39
Schmidt, finansal izolasyonla Dodik’in ayrılıkçı politikasına dur demeye çalışıyor
© AA

Alman medyası Frankfurter Allgemeine Zeitung'un güneydoğu Avrupa muhabiri Michael Martens, Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin (OHR), Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'ndeki (RS) uluslararası yatırımcıları ve kamu malını kredi için garanti olarak kabul edecek bankaları yatırımları kaybetme riskine girdikleri için dikkatli olmaları adına uyardığını belirtti.

Martens, bunun, OHR'nin RS üzerinde kontrol sağlaması için uygulanabilecek yollardan biri olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt'in, geçen yıl Bosna Hersek'teki finansal kurumlara uyarı içeren bir mektup gönderdiğini anımsatan Martens, OHR'nin farklı kurumlara gönderdiği belgeyi paylaşarak RS'nin kamu malını sahiplenme girişiminin geçersiz olduğa işaret etti.

Belgede, Bosna Hersek'teki iş adamlarına, durumun farkında olmaları ve özellikle RS'de yatırım yaparken mevcut kanunları dikkate almaları çağrısında bulunuldu.

Bosna Hersek'i son ziyaretinde birçok yetkiliyle görüşen Martens, muhataplarından birinin, Dayton Barış Anlaşmasında kamu malının dağıtımı hakkında herhangi bir direktifin olmadığını, ancak RS Başkanı Milorad Dodik ve danışmanlarının bu konunun önceden çözüldüğünü iddia ettiğini belirttiğini bildirdi.

Risk taşıyan yatırımlardan bazılarının otoyollar, Tuzla ve Banja Luka havaalanları ve enerji santralleri olduğuna dikkati çeken Martens, havaalanlarına yatırım yapmayı düşünen her yatırımcının o parayı kaybetme ihtimalini göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Martens, OHR tarafından kurulan uzman komisyonunun eylül ayına kadar raporunu tamamlamasının ardından parlamentonun hiçbir şey yapmaması durumunda, Schmidt'in yeni kararının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan Martens, OHR'nin bu konuda olası yatırımcıları korkutma fikrinin doğru olup olmadığından emin olmadığını, ancak durumun bunu gerektirebileceğini ve Dodik ayrılma politikasını sürdürmeye devam ettiği sürece BM'nin onun için bazı sürprizleri olabileceğini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)