Sırp lider Dodik, birkaç hafta içinde Bosna Hersek’ten bağımsızlıklarını ilan edebileceklerini söyledi

Bosna Hersek 28.12.2023, 12:02
Sırp lider Dodik, birkaç hafta içinde Bosna Hersek’ten bağımsızlıklarını ilan edebileceklerini söyledi
© Facebook

Bosna Hersek dahilinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinin Başkanı Milorad Dodik, birkaç hafta içerisinde Bosna Hersek’ten bağımsızlıklarını ilan edebileceklerini söyledi. 

Entitenin resmi televizyonu RTRS’ye konuşan Dodik, Bosna Hersek’ten ayrılmaları durumunda kendilerini uluslararası bir askeri müdahaleden koruyacak dostlarının mevcut olduğunu ileri sürdü. 

Bosnalı Sırp lider, bağımsızlık adımının Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in Sırp Cumhuriyeti entitesi dahilinde bulunan taşınmaz mülklerin statüsüne ilişkin meseleyi Bosna Hersek devleti lehine çözmesinin ardından gerçekleşeceğini açıkladı. Taşınmaz mülklerin Bosna Hersek devletine ait olduğuna ilişkin bir düzenlemenin ocak ayında Schmidt tarafından yasalaştırılacağının konuşulduğuna ilişkin bilgiler bulunduğunu ifade eden Dodik, bunun gerçekleşmesi durumunda Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisinin olağanüstü toplanarak bağımsızlık kararı alacağı tehdidinde bulundu. 

Sırp lider, bağımsızlık kararının Sırp Cumhuriyeti entitesinin sınırlarını Bosna Hersek’te Boşnak ve Hırvatların yoğun olarak yaşadığı Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) entitesine kapatması manasına gelmeyeceğini fakat gerektiği takdirde bunun da yapılacağını ileri sürdü. Dodik, “Bosna Hersek Federasyonu’ndan birinin cesaret edip Sırp Cumhuriyeti’ne saldırmasını beklemiyoruz. Böylesi bir durumda nasıl adımlar atacağımızı değerlendireceğiz. EUFOR’dan entiteler arasındaki sınırda konuşlanmasını ve teması engellemesini bekliyorum” dedi. 

Böylesi bir senaryoda Amerikalıların hiddetleneceğini ve müdahale arayışına gireceğini vurgulayan Dodik, diğer yandan Sırp Cumhuriyeti’nin dostlarının böyle bir şeye izin vermeyeceğini düşündüğünü belirtti. 

Bosna Hersek’teki taşınmaz mülklerin paylaşımı meselesi 

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesi, ülkedeki taşınmaz mülklerin 1992-95 yılları arasındaki savaşa son veren Dayton Barış Antlaşması çerçevesinde entitelere verildiğini savunuyor. 

Konuya ilişkin tartışmalar, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nin bu husustaki kararlarında taşınmaz mülklerin kullanım hakkının entitelere, mülkiyet hakkının ise devlete ait olduğuna yönelik yaklaşımına rağmen devam ediyor. 

Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi (NSRS), 2022 yılı sonunda taşınmaz mülklerin entiteye ait olduğunu ilan eden tartışmalı bir karar almış fakat bu karar, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt tarafından yürürlüğe girmeden önce askıya alınmıştı. -

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi de bu yıl mart ayında söz konusu yasayı yürürlükten kaldırmıştı. 

İbrahim Aydoğan - İHA 

Yorumlar (0)