Srebrenitsa’nın Sırp Belediye Başkanı'nın görevden alınması isteniyor

Bosna Hersek 01.04.2022, 11:33 01.04.2022, 12:29
Srebrenitsa’nın Sırp Belediye Başkanı'nın görevden alınması isteniyor
© AA

Seçim sürecinde adı oy hırsızlığı iddialarına karışan Srebrenitsa Belediye Başkanı Mladen Grujicic, Belediye tarafından düzenlenen bir etkinlikte azılı bir savaş suçlusunun VIP konuk olarak ağırlanması nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu.

Srebrenitsa Belediyesi Günü kutlamalarına Srebrenitsa soykırımının faillerinden “Akrepler” grubu mensubu Sasa Cvjetan’ın da katıldığının ortaya çıkması sonrasında halk, Belediye Başkanı Grujicic’in görevden alınmasını talep etti.

Bir süre önce Grujicic’in görevden azlini talep eden bir mektup alan Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, talebi değerlendireceğini açıkladı.

Kosova’da işlediği savaş suçları nedeniyle hüküm giyen ve Sırbistan’da 16 yıl hapis yatan Cvjetan’ın Srebrenitsa Belediyesi etkinliğinde en ön sırada oturtulması, Srebrenitsa’nın eski Belediye Başkanı Camil Durakovic tarafından da eleştirilmişti. 11 Mart’ta tertiplenen etkinlikte savaş suçlusuna yakın bir yerde oturmasına rağmen bunu farketmediğini vurgulayan Durakovic, “Belediye Başkanı Grujicic’in yaptığı en hafif ifadeyle dehşet verici. Kendisi, bu belediyede yaşayan tüm halkların belediye başkanı gibi hareket etmiyor” diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)