Tito'nun Neretva Savaşı'nda patlattığı meşhur köprü turizme kazandırılacak

Bosna Hersek 01.10.2021, 11:18 02.10.2021, 10:53
Tito'nun Neretva Savaşı'nda patlattığı meşhur köprü turizme kazandırılacak

2. Dünya Savaşı'nın kaderini etkileyen olaylardan biri olarak tanımlanan Neretva Savaşı'nda Partizanların lideri Tito tarafından taktik bir kurnazlıkla imha edilen meşhur köprü, turizme kazandırılacak. 

Bosna Hersek'in Jablanica kentinde yaşanan Neretva Savaşı, 1943 yılının Şubat ve Mart aylarında Alman, İtalyan, Ustaşa ve Çetnik güçlerine karşı partizan kuvvetleri tarafından yürütülen ve 4.000'den fazla yaralıyı kurtarmak için yapılan bir savaştı. Savaş sırasında Tito liderliğindeki Yugoslav direnişçiler, Nazi hücumundan sonra Neretva nehrinin karşı kıyısına geçmeyi başarmış ve nazilerin Adriyatik sahillerine ilerlemesini sağlayacak tek geçiş noktası olan bu köprüyü havaya uçurmuşlardı. 

Jablanica'daki köprü tarih boyunca iki defa yıkıldı. İlk yıkılışı 1943 senesinde Neretva Savaşı sırasında, ikincisi ise 1969 senesinde Veljko Bulajic'in „Neretva Savaşı“ adlı filminin çekimleri için gerçekleşti.

Klix.ba portalının haberine göre, köprünün kalıntılarının turizme kazandırılması için nehrin sol yakasında bulunan kalıntılar ile bağlanacak bir yapı hazırlanmaya başlandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından köprünün yanına ahşap bir köprü ve nehrin sol ve sağ yakalarından buralara uzanacak patikalar yapılacak. Restorasyon çerçevesinde inşa edilecek ahşap köprü, Neretva'nın bir kıyısından diğerine geçişi de sağlayacak.

Balkan News

Yorumlar (0)