Turkoviç: "Hırvatistan ve Sırbistan'la iyi ilişki kurmaya hazırız"

Bosna Hersek 27.08.2021, 11:51 27.08.2021, 13:28
Turkoviç: "Hırvatistan ve Sırbistan'la iyi ilişki kurmaya hazırız"
© Facebook

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç Oslobodjenje ile yaptığı mülakatta, Berlin Süreci ve Bosna Hersek’in komşularıyla ilişkileri hakkında konuştu.

Turkoviç, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Berlin Süreci zirvesinde belgenin imzalanmasıyla, Bosna Hersek, AB'nin piyasa standartlarını kabul etmeyi taahüt ettiğini söyledi. Turkoviç, firmaların AB'nin 4 özgürlük prensibine göre (hizmet sunma serbestisi ve sermayenin, kişilerin ve malların serbest dolaşımı) organize edilen pazara girişinin yerli firmalar için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

Turkoviç, Bosna Hersek vatandaşlarının Batı Balkan ülkelerinin pazarına erişimi olması için akademik diplomaların karşılıklı olarak kabul edilmesine yönünde adım atılmasının planlandığını söyledi.

Bakan Turkoviç'e Bosna Hersek'in komşu ülkelerle ilişkisi sorulduğunda, Turkoviç, Bosna Hersek'in Sırbistan ve Hırvatistan ile iyi ilişki kurmaya hazır olduğunu, ancak aralarındaki ilişkinin son 25 senede ilerleme katetmemesinden dolayı memnun olmadığını belirtti. Turkoviç, Bosna Hersek'in savaş döneminden sonra komşu ülkelerin farklı siyasallaşma, popülizm ve hegemonyasının kurbanı olduğunu ekledi.

Turkoviç, Sırbistan'ın geçmişte olanları, soykırımı, uluslararası mahkeme kararlarını kabul etmesini, buna aykırı olan politikadan vazgeçmesini ve Avrupa değerleri ile demokratik gelişime dönmesini istediğini belirtti. Vuçiç'in de şu anda onların dürüstlüğünün değerini bilmediğini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)