Turkovic: Türkiye bölgede oldukça yapıcı bir rol üstleniyor

Bosna Hersek 05.05.2021, 12:53
Turkovic: Türkiye bölgede oldukça yapıcı bir rol üstleniyor

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, çeşitli temaslar için Saraybosna’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği basın toplantısında pandemi dönemindeki desteklerinden ötürü Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.

Turkovic, "Zor zamanlarımızda yaptığımız yardım çağrılarımıza yalnızca gerçek dostlarımız kulak veriyor” diye konuştu.

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olduğuna ve her iki ülkenin de menfaatleri doğrultusunda devamlı geliştiğine işaret eden Turkovic, "Bugünkü Bakanlar Konseyi oturumunun gündeminde, Bosna Hersek ile Türkiye arasında imzalanması planlanan inşaat ve altyapı projelerinde iş birliği anlaşmasının onaylanması yer alacak." diye konuştu.

Bosna Hersek'in gelişmesi ve istikrarının tüm bölge için önemli olduğunu belirten Turkovic, "Türkiye'nin bölgede yapıcı ve istikrar sağlayıcı bir rolü var. Türkiye, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünü desteklemekle kalmayıp aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) üyeliğimizi de desteklemektedir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin NATO ile iş birliğinde Bosna Hersek'in en önemli müttefiki olduğunun altını çizen Turkovic, "Türkiye, Bosna Hersek'in önemli bir dış ticaret ortağıdır. Bosna Hersek ticari ilişkilerde her ne kadar açık verse de son zamanlarda artan ihracat rakamlarımız cesaret verici." dedi.

Büyük ortak projelerin gerçekleşme aşamasına ulaştığını kaydeden Turkovic, "Bunlardan en önemlisi Türkiye'nin desteklediği Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesi'dir. Projenin bir an önce tamamlanması tüm tarafların çıkarına olacaktır. Bu hem bölgesel iş birliğine hem de ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Turkovic, Çavuşoğlu ile yasa dışı göç, güvenlik ve kültür gibi birçok konuyu da ele aldıklarını belirterek, "Türkiye ile ilişkilerin Bosna Hersek'i güçlendireceğine ve ülkede yaşayan tüm halkların çıkarına olduğuna inanıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)