Von der Leyen'den Bosna Hersek'in AB üyeliğine destek

Bosna Hersek 01.10.2021, 09:38 01.10.2021, 10:05
Von der Leyen'den Bosna Hersek'in AB üyeliğine destek
© Twitter

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün Saraybosna'da Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Sefik Dzaferovic, Zeljko Komsic ve Milorad Dodik ile bir araya geldi.

Von der Leyen, Sava nehrinin Bosna Hersek ve Hırvatistan tarafındaki kıyılarını birbirine bağlayan bağlayan ve Koridor 5C otoyolu projesi çerçevesinde inşa edilen Svilaj Köprüsü'nün açılışına katıldı. 

Von der Leyen, görüşmede Bosna Hersek'in kömür santrallerinden temiz enerji üretimine geçişi, Berlin Süreci'nde bölgeye entegrasyonun önemi ve Bosna Hersek ile bölgenin AB'ye entegrasyon sürecinin görüşüldüğünü duyurdu. 

Bosna Hersek ziyaretinden önce Arnavutluk, Sırbistan, Kosova ve Karadağ'ı ziyaret ederek von der Leyen, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği'ne üyeliklerini destekledikleri yönünde mesaj gönderdi.


Fotoğraf: AA

Dzaferovic görüşme hakkında şöyle konuştu: "Ziyaret için kendisine teşekkür ettik çünkü Bosna Hersek'in şartları yerine getirmesini ve Avrupa Birliği üyeliği için aday statüsü almasını isteyen samimi bir dostumuz var ve şimdi Bosna Hersek'nin Avrupa Komisyonu tarafından önüne konan 14 önceliği yerine getirmek bize kalmış."

Dzaferovic ayrıca, von der Leyen'in Berlin Süreci kapsamında düzenlenen zirvede geçen yıl 10 Kasım'da Sofya'da imzalanan anlaşmalarla ilgili bugüne kadar yapılanları inceleyeceğini açıkladığını söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)