Yugoslav futbolunun efsane isimlerinden İvica Osim son yolculuğuna uğurlandı

Bosna Hersek 14.05.2022, 16:41
Yugoslav futbolunun efsane isimlerinden İvica Osim son yolculuğuna uğurlandı
© AA

Yugoslav futbolunun önemli isimlerinden olan İvica Osim bugün Bare şehir mezarlığında toprağa verildi.

Bosna Hersek'in gelmiş geçmiş en iyi futbolcu ve teknik direktörlerinden biri olan İvica Osim, bugün Saraybosna'nın Bare şehir mezarlığında binlerce kişinin huzurunda son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine aile ve arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş, taraftar, mevcut ve eski futbolcular ve Bosna Hersek ve bölgeden çok sayıda kamu hayatından şahsiyet katıldı.

Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro'da aile üyeleri ve yakın arkadaşların yanı sıra çok sayıda hayranın da katıldığı anma töreni düzenlendi. Anma töreninde konuşmacılar, İvica Osim'in karakterinin ve çalışmalarının büyüklüğüne dikkat çekerek, onun büyük bir insan ve bir spor efsanesi olduğunu vurguladı.

İvica Osim, Saraybosnalı futbol takımı Zeljeznicar'ın ünlü bir futbolcusu ve teknik direktörüydü. Futbol kariyerinde Hollandalı Zwolle ve Fransız kulüpleri Strasbourg, Sedan ve Valenciennes için de oynadı ve 1964'ten 1969'a kadar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti milli takımının bir üyesiydi.

İvica Osim, ayrıca, Belgrad'dan Partizan (Sırbistan), Atina'dan Panathinaikos (Yunanistan), Sturm Graz (Avusturya) ve JEF United'in (Japonya) başarılı teknik direktörüydü.

Osim, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ve Japonya'nın futbol takımlarının çok iyi bir baş antrenörü olarak hatırlanacak.

Futbol takımı Zeljeznicar'ın ve Bosna Hersek Futbol Federasyonu'nun onursal başkanıydı.

Son yıllarda yaşadığı Avusturya'nın Graz şehrinde 1 Mayıs 2022'de 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Balkan News

Yorumlar (0)