Yüksek Temsilcisi Schmidt’ten "üçüncü entite" uyarısı

Bosna Hersek 06.09.2021, 14:27 07.09.2021, 17:46
Yüksek Temsilcisi Schmidt’ten "üçüncü entite" uyarısı
© AA

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosna Hersek’te Hırvatların yeterince temsil edilmediklerini ve bu durumun ülkede üçüncü bir entitenin ortaya çıkışına sebep olabileceğini söyledi.

Schmidt, Bosna Hersek’te Hırvatların kurumlarda layıkıyla temsil edilmediklerini ve bu durumun düzeltilmesi için seçim yasasının değişmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce milliyetçi Hırvat partisi HDZ’ye yakın bir siyasetçi olmakla suçlanan Schmidt, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Zeljko Komsic’in Hırvatları temsil ettiğini fakat bu makama Boşnak oylarıyla seçildiğini söyledi. Almanya’da Bosna Hersek’in Avro-Atlantik perspektifine ilişkin bir konferansta yaptığı konuşmada Schmidt, ülkede Hırvat nüfusunun göç nedeniyle azaldığını ve Bosnalı Hırvatların girift devlet yapılarında yeterince temsil edilmedikleri hissine kapıldıklarını söyledi.

Hırvatlar’ın temsil edildiklerini hissedecekleri bir çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Schmidt, aksi takdirde Hırvatların seçimleri boykot etmeleri ve ülkede üçüncü bir entitenin ortaya çıkması gibi bir duruma gelinebileceği uyarısında bulundu. Schmdit, böylesi bir durumun Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün sorgulanmasına neden olacağını söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)