Zeljko Komsic: “Bosna Hersek eninde sonunda bir yurttaşlık devleti olacak“

Bosna Hersek 23.05.2022, 13:26 23.05.2022, 14:02
Zeljko Komsic: “Bosna Hersek eninde sonunda bir yurttaşlık devleti olacak“
© AA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, “Bosna Hersek eninde sonunda tüm halkların eşit olacağı bir devlet olacak. Bundan dolayı, ilk tehdit karşısında üçüncü sınıf bir uluslararası yetkilinin talep ettiği her şeyi kabul eden korkak bir yapı olmamak için savaşmaya değer.“ dedi.

Komsic bugün, Bosna Hersek'in Birleşmiş Milletler'e katılımının 30. yıl dönümü vesilesiyle, Bosna Hersek'in hala “uğrunda savaşılırken hayal edildiği gibi“ olmadığını söyledi ve ülkenin “eninde sonunda tüm halkların eşit olacağı bir devlet olacağını“ söyledi.

Komsic Facebook hesabı üzerinden yayınladığı paylaşımda, “Zagreb ve Belgrad şubelerinin elinde Bosna Hersek devletinin egemenliğinin çoğunu elinden aldıkları abluka mekanizmasından başka bir şey olmayan kantonlar, entiteler, entite oylamaları, bu tür halk meclisleri için savaşmadık.“ dedi. 

Bosna Hersek'te kamuda ve ülke yönetiminde kadroların ekseriyeti, anayasanın "kurucu halklar" olarak tanımladığı Boşnak, Hırvat ve Sırplar arasında paylaştırılıyor. 

Ülkede etnik olarak Hırvat, Boşnak veya Sırp olmayan vatandaşlar, bu ayrımcılık nedeniyle belirli makamlara gelemiyor. 

Balkan News

Yorumlar (0)