Karadağ'da yeni gerginlik: Çetine Manastırı

Karadağ 08.09.2021, 10:06 08.09.2021, 14:03
Karadağ'da yeni gerginlik: Çetine Manastırı
© Internet

Karadağ'ın Çetine kentinde yerel yönticiler, tarihi Çetine Manastırı'nın Sırp Ortodoks Kilisesi'nden alınarak Karadağ Ortodoks Kilisesi'ne iade edilmesi konusunu tartışacak. 

Sırp Ortodoks Kilisesi'nin yeni Karadağ Başpiskoposu Joanikije'nin Pazar günü Karadağ'ın tarihi payitahtı Çetine'de gerçekleştirdiği tahta çıkma töreni ardından ülkede Sırp Kilisesi'nin konumuna ilişkin tartışmalar devam ediyor. 

Çetine Belediye Meclisi, 14 Eylül’de Çetine Manastırı’nın yeniden Karadağ Ortodoks Kilisesi’nin mülkiyetine alınmasının tartışılacağı bir oturum tertipleyecek.  

Sırp Ortodoks Kilisesi, oturumda konuşulacak gündem maddelerinin internet üzerinden paylaşılmasından sonra duruma tepki göstererek kilisenin bu kararı asla onaylamayacağını açıkladı. 

Joanikije'nin tahta çıkma töreni büyük çaplı protesto gösterilerine neden olmuş, Çetine'de yolları kapatan protestocular "Burası Sırbistan değil" sloganları atmıştı. 

Metropolit Joanikije, tüm kargaşaya ve onlarca yaralı ve gözaltına alınan vatandaşa rağmen Çetine Manastırı'nda tahta çıktı. 

Karadağ ve Sırbistan arasındaki Çetine mücadelesinin devam edip etmeyeceği, Çetine'deki yerel yöneticilerin tarihi manastırı Sırp Kilisesi'nden alıp almama kararları ile belli olacak.

Balkan News

Yorumlar (0)