Karadağ'da kabine değişikliği için istişareler başladı

Karadağ 01.10.2021, 13:23 01.10.2021, 15:02
Karadağ'da kabine değişikliği için istişareler başladı
© AA

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic, kabine revizyonu konusunda iktidar koalisyonu liderleri ile müzakerelere başladı.

Demokratik Cephe liderleri Andrija Mandic ve Milan Knezevic'in yanı sıra Sosyalist Halk Partisi başkanı Vladimir Jokovic, başbakanla bugünkü ayrı görüşmelerinden sonra, yeniden yapılanma konusunda bir anlaşma olmazsa, tek çıkışı erken parlamento seçimlerinde göreceklerini söylediler.

Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcılığı pozisyonunda şu an koalisyonun kritik ortağı olan URA  hareketinin lideri Dritan Abazović bulunuyor. Fakat Değişim Hareketi Başkan Yardımcısı Branko Radulovic, yeni kabinede bu pozisyona Nebojsa Medojevic'in getirilmesini talep ettiklerini duyurdu.

Konuşulanlara göre Krivokapić, parlamento çoğunluğu için gerekli olacak 41 milletvekilinin sağlandığı anlaşma ve uzlaşıyı destekleyecek.

Sosyalist Halk Partisi lideri Vladimir Joković de anlaşma sağlanamaması halinde çözümün yeni parlamento seçimlerine gitmek olabileceğini söyledi.

Daha önce halka hitaben yaptığı bir konuşmada Krivokapic, yeniden yapılandırılan kabinenin üç başbakan yardımcısına sahip olacağını ve bakanları kendisinin seçeceğini söylemişti. 

Balkan News

Yorumlar (0)