Karadağ'da "taht oyunları": Gerginlik tırmanıyor

Karadağ 04.09.2021, 18:37 04.09.2021, 22:38
Karadağ'da "taht oyunları": Gerginlik tırmanıyor
© AA

Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti Joanikije'nin (Yoanikiye) tahta çıkış töreni için Karadağ Kilisesi'nin merkezi olan tarihi kent Çetine'yi tercih etmesiyle başlayan tansiyon gittikçe artıyor. Güvenlik durumunun endişe verici olduğu düşünülüyor.

Pazar günü gerçekleştirilmesi planlanan tahta çıkış merasimi öncesinde Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović (Milo Cukanoviç), Çetine'ye vardı. Đukanović, daha önce 5 Eylül'de Mitropolit Joanikije tahta çıkmaktan vazgeçmezse düzenlenecek protestolara katılacağını belirtmişti. Đukanović (Milo Djukanoviç), tüm Karadağlı vatandaşlara barışı, istikrarı ve çok ırklı uyumu, her vatandaşın hayatı ve sağlığını korumaları için çağrıda bulundu.

Birleşik Reform Eylemi Partisi Başkan Yardımcısı Filip Adžić (Filip Aciç), Sırp Ortodoks Kilisesi Mitropoliti Joanikije'yi Çetine Manastırı'nda tahta çıkmaktan vazgeçmesi için çağrıda bulundu.  

Sırp Ortodoks Kilisesi'nin Başrahibi Nikola Pejović (Nikola Pejoviç) ise Metropolit Joanikije'nin tahta çıkacağı yeri değiştirmeyeceklerini bildirdi.  

Yarınki merasimi protesto eden vatandaşlar, Belvedere'de abluka kurarak  yolu taş, araba lastiği ve metal malzemeler ile kapadı.

„Burası Sırbistan değil“ sloganı atan göstericiler Çetine-Podgoritsa yolu üzerinde polisle çatıştı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti. 

Balkan News

Yorumlar (0)