banner3

banner2

Srebrenitsa Soykırımını İnkar Eden Bakan Görevden Alınıyor

Karadağ 05.04.2021, 12:47 05.04.2021, 12:52
Srebrenitsa Soykırımını İnkar Eden Bakan Görevden Alınıyor

Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapiç, Srebrenitsa soykırımını inkar ederek uluslararası alanda tepkiye neden olan Adalet Bakanı Vladimir Leposaviç’in görevden alınmasına karar verdi. 

Leposaviç’in görevden alınmasına ilişkin kararın hayatında verdiği en zor karar olduğunu söyleyen Krivokapiç, “Her bakana biyografileri ve uzmanlıklarını göz önünde bulundurarak özgür davranma hürriyeti verdim. Belki daha önce hiç yaşanmadı ama görevden alma da yaşanmak zorunda” diye konuştu. Leposaviç’in olağanüstü zeki ve bilgi sahibi bir insan olduğunu fakat böyle bir konuya ilişkin olarak kendi şahsi görüşlerini paylaşmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Krivokapiç, Leposaviç’in yorumlarının Karadağ hükûmetinin politikasını yansıtan bir yaklaşımda değil akademik tartışma yaklaşımıyla yapılmış açıklamalar olduğunu ifade etti.  

Leposaviç, Karadağ parlamentosunda kendisine Srebrenitsa soykırımının tanınması meselesine ilişkin olarak yöneltilen bir suale cevabında Srebrenitsa’daki savaş suçlularının bir soykırım yapma niyetleri olup olmadığının bilinmediğini ileri sürmüştü. Adalet Bakanı Leposaviç, Lahey’deki uluslararası mahkemenin de soykırım hükmü verme yetkisi olmadığını iddia etmişti.

Leposaviç, tepkilerin ardından sözlerinin çarpıtıldığını ileri sürmüş ve Müslüman vatandaşları üzdüğü için özür dilemişti.

Balkannews.com.tr 

Yorumlar (0)