AB’den Kosova ve Sırbistan’a çağrı

Kosova 29.09.2021, 13:17 29.09.2021, 13:45
AB’den Kosova ve Sırbistan’a çağrı
© Twitter

Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen, Kosova ve Sırbistan’a gerginliği düşürme çağrısı yaptı.

Dün Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’daki temaslarının ardından bugün Kosova’ya geçen Von der Leyen, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile bir araya geldi.

Von der Leyen, Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin hayati önem taşıdığını söyledi. Kosova’nın kuzeyindeki gelişmelerden endişe duyduklarını dile getiren Avrupa Konseyi Başkanı Von der Leyen, “Müzakereciler, bu meseleleri görüşüyorlar ve problemlerin çözüleceğini umuyorum” diye konuştu.

Batı Balkan ülkelerinin kendi aralarında iş birliği yapmaları gerektiğini söyleyen Von der Leyen, Avrupa Birliği’nin bölgede yatırım için 20 milyar avro tutarında kaynak ayırdığını ve bölgedeki altı ülkenin ortak bölgesel Pazar konusunda ileriye dönük adımlar atmaları gerektiğini ifade etti.

Kurti: "Sırbistan, Rusya ve Çin tarafından militarize ediliyor"

Von der Leyen ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Kosova Başbakanı Kurti, Kosova-Sırbistan sınırındaki gerginlikler nedeniyle Sırbistan’ı suçladı.

Kurti, Rus tanklarını Kosova sınırına yığan Sırbistan’ın bir yandan AB’den hibeler alırken diğer yandan Rusya ve Çin tarafından militarize edildiğini söyledi.

Kurti, Kosova’da meydana gelen saldırıların Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in provokatif açıklamaları ve Sırbistan’ın sınır bölgesindeki askeri güç gösterisinin ardından geldiğini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)