banner3

banner2

Kalaşnikof namlusunun ucundan Kosova Cumhurbaşkanlığı’na

Kosova’nın Türkçe Bilen Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani Kim?

Kosova 07.04.2021, 12:41 07.04.2021, 13:55
Kalaşnikof namlusunun ucundan Kosova Cumhurbaşkanlığı’na

6 Nisan Salı günü Kosova Cumhurbaşkanlığı görevini resmen devralan Vyosa Osmani, ülkenin ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu. Türkçe de bilen Vyosa Osmani, ABD’de eğitim alan bir hukukçu ve iki çocuklu bir anne olarak Kosova siyasetinde kadınların etkinliğini bir kez daha öne çıkardı.

Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’da kadınlar, her geçen yıl siyasi alanda daha fazla temsil oranına erişiyor. Ülkede 14 Şubat’ta gerçekleşitirilen parlamento seçimleri ile birlikte Kosovalı kadınlar, parlamentoda tarihin en yüksek temsil oranına, yaklaşık yüzde 40 seviyesine ulaştılar.  

14 Şubat’taki seçimlerde en fazla oy alan aday da muhalif partilerin boykotuna rağmen cumhurbaşkanı seçilen kadın siyasetçi Vyosa Osmani oldu. 300 binden fazla oy alan Osmani, kadın ve genç seçmenlerin desteğiyle ülke tarihinin en fazla oy alan siyasetçisi unvanını da elde etti.

Sırp Askeri Kalaşnikofun Namlusunu Ağzına Sokmuştu

Osmani, çocukluk döneminde Kosova’daki Sırp saldırılarının travmasını yaşayan binlerce insan arasında yer alıyor. 1999’da ailesi Kosovalı Arnavutlara yönelik etnik temizlik uygulamaları nedeniyle ülkenin kuzeyindeki evlerini terk etmek zorunda kalan 38 yaşındaki siyasetçi, 16 yaşındayken yolda kendilerini durduran Sırp askerlerinin babasını ölümle tehdit etmesine tepki gösterdiğinde askerlerden birinin silahın namlusunu ağzına sokarak kendisini de ölümle tehdit ettiğini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Priştine Üniversitesi mezunu olan ve yüksek lisans ve doktorasını ABD’de Pittsburgh Üniversitesi’nde yapan Osmani, 2019’daki parlamento seçimlerinde Kosova Demokratik Birliği’nin (LDK) başbakan adayı olmuş fakat parti yönetimiyle yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle parti yönetiminden ihraç edilmişti. Osmani, 2020 yazında partiden ayrılarak GUXO (Cüret Et) adlı bir siyasi hareket kurmuş ve 14 Şubat’ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerine Kendin Karar Al (Vetevendosje) hareketinin listesinden girmişti.

Kosova Cumhurbaşkanı olarak ülkenin dış politikasında önemli bir rol üstlenecek olan Osmani, eski Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin İsrail politikasını eleştirmiş ve Abdullah Hoti hükûmetinin Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açma kararı ile arasına mesafe koymuştu.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)