Kosova basını: "Sırbistan, İran’dan 20 bin kamikaze dron sipariş etti"

Kosova 15.08.2023, 11:36
Kosova basını: "Sırbistan, İran’dan 20 bin kamikaze dron sipariş etti"

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin İran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek 20 bin kamikaze dron siparişi verdiği ileri sürüldü. 

Kosova basınında yer alan haberlere göre Sırbistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Goran Aleksić, Pazar günü İran İslam Cumhuriyeti'nin Siyasi İşler Bakan Yardımcısı Ali Bagheri ile bir araya geldi.

Görüşmede Sırbistan’ın Balkanlar’daki nüfuzunu güçlendirme arayışındaki İran’dan 20 bin Şahid-136 kamikaze dron sipariş ettiği ve Aleksic’in iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydettiği ileri sürüldü. 

İran, Temmuz ayı sonuna kadar Rusya’ya en az 400 Şahid ve Muhacir dronları satmış ve bunların Ukrayna’daki savaşta kullanılması nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin yaptırımlarına maruz kalmıştı. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın Türkiye’den Bayraktar silahlı insansız hava aracı tedarik edeceği haberlerinin ardından Türkiye’den Bayraktar almayı “reddettiklerini” söylemiş ve İran’dan “en az bin adet” kamikaze dron satın alacaklarını açıklamıştı. 

Balkan News

Yorumlar (0)