banner3

banner2

Kosova Dışişleri Bakanı: Büyükelçilik Kudüs’te Kalacak

Kosova 01.04.2021, 12:16 01.04.2021, 12:23
Kosova Dışişleri Bakanı: Büyükelçilik Kudüs’te Kalacak

Kosova’nın yeni Dışişleri Bakanı, Kosova’nın uluslararası toplumun tepkisini çeken bir adım atarak işgal altındaki Kudüs’te büyükelçilik açmasına ilişkin meselenin kapandığını ve büyükelçiliğin Kudüs’te kalacağını söyledi.

Kosova’nın Başbakan Albin Kurti liderliğindeki yeni hükûmetinin Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kosova’ya Kudüs’te açılan büyükelçilik konusunda baskı yapmasına ilişkin bir soruya cevap verdi. Gervalla, Kudüs’te açılan büyükelçilik konusunun kapandığını zira ülkesinin bu konuda diplomatik maceraya girmek istemediğini söyledi.

Kallxo.com internet portalına verdiği mülakatta Gervalla, ülkesinin İsrail’le dostluk ilişkilerini sürdürmek istediğini fakat Filistin’le de iyi bağlar kurmak istediğini ifade etti.

Kosova, 1 Şubat tarihinde İsrail ile diplomatik ilişkilerini tesis etmiş, 14 Şubat'ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ardından yeni hükûmetin Kudüs’te büyükelçilik açma konusundaki isteksiz tutumu sonrasında Abdullah Hoti liderliğindeki geçici hükûmet, beklenmedik bir adım atarak tartışmalı elçiliği planlanan tarihten önce açmıştı.

Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açma kararı, Türkiye'nin yanı sıra Filistin, Avrupa Birliği, Arap Birliği, Ürdün ve Rusya’nın da tepkisine neden olmuştu.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)