Kurti, Kosovalı Sırplara Sırpça seslendi

Kosova 04.07.2022, 10:03 04.07.2022, 10:08
Kurti, Kosovalı Sırplara Sırpça seslendi
© Facebook

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosovalı Sırplara Sırpça seslenerek ülkenin kuzeyindeki vatandaşları RKS (Kosova Cumhuriyeti) yazılı araç plakaları almaya  davet etti.

Sırpları 1 Ağustos ila 30 Eylül tarihleri arasında ruhsat alarak illegal plakaları RKS yazılı plakalarla değiştirmeye çağıran Kurti, bu işlemler sırasında vatandaşlara birçok kolaylık sağlanacağını duyurdu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bu zaman çizelgesine işaret ederek Kosova’nın en geç ekim ayı başına kadar Sırplara karşı genel bir saldırı planladığını iddia etmişti.

Kosova, geçtiğimiz yıl eylül ayında Sırbistan’ın uygulamalarına karşılık olarak Sırbistan İçişleri Bakanlığı tarafından ruhsat verilen Sırbistan plakalı araçların Kosova’da kullanımını yasaklamış ve bu iki ülke arasında krize neden olmuştu.

Sırbistan’ın Kosova sınırına asker yığmasına kadar tırmanan gerilim, Sırbistan plakalı araç kullanan Kosovalı Sırpların plakalarına beyaz bant yapıştırmaları uygulamasına başlanması ile geçici olarak çözüme kavuşturulmuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)