Sveçla’dan Vucic’e yalanlama: "Silahları Sırbistan Ordusu tedarik etti"

Kosova 09.10.2023, 12:17 09.10.2023, 12:44
Sveçla’dan Vucic’e yalanlama: "Silahları Sırbistan Ordusu tedarik etti"
© AA

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla (Celal Sveçla), Kosova’nın kuzeyinde gerçekleştirilen saldırıda kullanılan silahların Bosna Hersek’te satın alındığı iddialarının yalan olduğunu söyledi. 

Bosna Hersek’i suçlayan iddiaları yalanlayan Kosovalı bakan, “Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, teröristlerin kullandığı silahların Tuzla’da satın alındığını açıkladı. Bu apaçık bir yalandır. Biz, bu silahların Sırbistan Ordusu tarafından tedarik edildiğine ilişkin deliller bulduk” diye konuştu. 

Silahların satın alındığı iddiasında hiçbir doğruluk payı bulunmadığını ifade eden Sveçla, silahların doğrudan Sırp ordusuna ait kışlaların deposundan geldiğini ifade etti. 

Kosova'nın kuzeyindeki saldırı

24 Eylül’de Kosova'nın kuzeyindeki Banjska’da silahlı ve maskeli bir grup, plakasız kamyonlarla barikat kurmuş ve ihbar üzerine bölgeye gelen polise ateş açmıştı. Saldırıda Kosovalı 1 polis hayatını kaybetmiş, 1 polis de yaralanmıştı. Silahlı grup daha sonra Banjska Manastırı’na sığınarak burada polisle çatışmaya girmişti. Kosovalı yetkililer, çatışmada 3 saldırganın öldürüldüğünü açıklamış, 25 Eylül’de ise bir saldırganın daha cansız bedenine ulaşıldığı duyurulmuştu.

Kosova hükümeti, Milan Radoicic liderliğindeki saldırının Belgrad tarafından organize edildiğini açıklamış ve saldırının Kosova'nın kuzeyini ilhak etmeye yönelik planın bir parçası olduğunu ileri sürmüştü. 

Kosovalı yetkililer, saldırganlardan ele geçirilen ve saldırganların Sırbistan’a ait askeri üslerde eğitildiklerini gösteren dron görüntülerini paylaşmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise Sırbistan'ın dahlini reddetmiş ve Kosovalı Sırp grubun silahları Bosna Hersek'in Tuzla kentinde satın alarak Kosova'ya taşıdığını iddia etmişti. 

Balkan News

Yorumlar (0)