ABD'den Sırbistan istihbarat şefine yaptırım

Sırbistan 12.07.2023, 10:00 12.07.2023, 10:30
ABD'den Sırbistan istihbarat şefine yaptırım
© AA

ABD yönetimi, Sırbistan'ın ulusal istihbarat kuruluşu Güvenlik Bilgi Ajansının Direktörü Aleksandar Vulin'i, yasa dışı silah sevkiyatı, uyuşturucu kaçakçılığı ve kamu görevini kötüye kullanma suçlamalarıyla yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisince (OFAC) Sırbistan'ın eski Savunma ve İçişleri Bakanı da olan Vulin'e yaptırım uygulandığı bildirildi.

Açıklamada, Vulin'in sınır ötesi organize suçlarda bulunduğu, yasa dışı narkotik operasyonlarına katıldığı ve kamu görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

Vulin'in Sırp silah tüccarı Slobodan Tesiç'in yasa dışı silah sevkiyatının Sırbistan sınırlarından serbestçe geçmesini sağlamaya yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, Vulin'in eylemlerinin Sırbistan'ın yönetim kurumlarında yolsuzluğu artırdığı aktarıldı.

Açıklamada, "Vulin'in kamusal pozisyonlarını Rusya'yı desteklemek için kullandığı, Rusya'nın Batı Balkanlar'ın güvenlik ve istikrarını bozan faaliyetlerini kolaylaştırdığı ve Rusya'ya bölgedeki nüfuzunu artırması için zemin sağladığı" ifade edildi.

Vucic: "Suç işlemedi" 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Vulin aleyhindeki yaptırımların sebebinin Vulin'in suç işlemesi değil, Rusya Federasyonu'na yönelilk tavrı olduğunu söyledi. 

Vucic, bugün konuya ilişkin daha detaylı bir açıklama yapacağını duyurdu. 

Gelişmenin ardından Sırp basınında Vulin istihbarat kurumunun başında olduğu sürece ABD ile istihbari iş birliğinin mümkün olmadığı ve ulusal güvenlik ile vatandaşların emniyetinin tehlikeye girmemesi için Vulin'in görevden alınması gerektiği kaydedilen haberlere yer verildi. 

AA / Balkan News

Yorumlar (0)