Dacic: "Sırbistan, Bosna Hersek'in yıkılıp parçalanmasını desteklemiyor"

Sırbistan 04.07.2023, 10:10 04.07.2023, 10:14
Dacic: "Sırbistan, Bosna Hersek'in yıkılıp parçalanmasını desteklemiyor"
© AA

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, ülkesinin, Bosna Hersek'in yıkılıp parçalanmasını desteklemediğini ancak ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) yıkılmasına kati surette karşı çıktığını söyledi.

Sırbistan'ın sürekli olarak bölgede bir huzursuzluk unsuru olarak nitelendirildiğine işaret eden Dacic, "Sırbistan, Bosna Hersek'teki mevcut durumdan son derece endişeli. Toprak bütünlüğünün korunması gerekiyor, bunun en iyi yolu diyalog." dedi.

Dacic, daha iyi yaşam şartları, işbirliği ve Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin herkesin ortak çıkarı olduğunu belirterek, Sırp Cumhuriyeti'nin güçlü olmasından rahatsızlık duyan uluslararası temsilcilerin söz konusu entiteye karşı sık sık benzer tavırlar sergilediğini kaydetti.

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt'in kendi isteklerini dayatmak yerine ülkede bütünlüğü sağlamaya çalışması gerektiğine dikkati çeken Dacic, Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıkmayan Boşnakların Sırp Cumhuriyeti konusunda itiraz etmeye hakkı olmadığını savundu.

Kosova ile Sırp Cumhuriyeti'nin aynı olmadığının altını çizen Dacic, "Sırp Cumhuriyeti uluslararası bir yapı, uluslararası tanınırlığı olan bir entite, bu entiteyi biz değil ABD tasarladı. Bosna Hersek, Kosova'yı desteklerken kendi bahçesinde olup biteni görmüyor." diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)