Kosova'yı tedhit etti: "Acısız olmayacak"

Sırbistan 21.09.2021, 10:01 21.09.2021, 10:24
Kosova'yı tedhit etti: "Acısız olmayacak"
© Facebook

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova-Sırbistan sınırında yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmesinde Sırbistan’ın siyasi ve ekonomik tedbirler almak zorunda kalabileceğini ve bunun Kosova için “acısız olmayacağını” söyledi.

Kosova’nın mütekabiliyet esasları çerçevesinde Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya giriş yapmalarına izin vermemesi ve bu araçlara geçici Kosova plakaları verilmeye başlanması, Sırpların tepkisine neden oldu. Bu uygulamayı ve Kosova’nın kuzeyine çok sayıda özel kuvvet gönderilmesini protesto eden Sırplar, Sırbistan-Kosova sınırındaki yolları kapattı.

Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelere zırhlı araçlar ve yüzlerce özel tim üyesi polis gönderilmesine Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, “Sırpların hayatlarının tehdit altında olduğu” iddiasıyla tepki gösterdi.

“Bölge için iyi olmaz”

Vucic, Kosova’nın kuzeyine 350 polis, “çok sayıda uzun namlulu” ve 20’den fazla zırhlı araç gönderildiğini söyledi. 

Kosova’daki Sırpların "malları ve hayatları üzerindeki tehdidin sürmesi halinde" Sırbistan’ın KFOR ve NATO’yu göreve çağırarak bu kurumların yükümlülükleri çerçevesinde Sırp vatandaşların korunmasını talep edeceğini söyleyen Vucic, “Sırbistan 2004 yılında yaşanan katliamın tekrarlanmasına izin vermeyecek” dedi.

Sırbistan’ın “diğer taraf için acısız olmayacak” siyasi ve ekonomik tedbirler almak zorunda kalabileceğini söyleyen Vucic, “Umuyorum bunu yapmak zorunda kalmayız çünkü bu, bölge için iyi olmaz” diye konuştu.

Balkan News

Yorumlar (0)