Sırbistan'da yeni milletvekilleri yemin etti

Sırbistan 01.08.2022, 15:15 01.08.2022, 15:48
Sırbistan'da yeni milletvekilleri yemin etti
© Tanjug

Sırbistan Ulusal Meclisi, nisan ayında gerçekleştirilen genel seçimin ardından yeni üyeleriyle bugün toplandı. Vekiller, yemin ederek resmen göreve başladı.

Yeni meclis 12 seçim listesinden 250 vekilden oluşacak. Mecliste, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki "Aleksandar Vucic-Birlikte Her Şeyi Yapabiliriz" ittifakının 120 milletvekili bulunuyor. Meclisin başkanı için aday olan kişi ise SNS'den Vladimir Orlic.

Yarın devam edecek olan meclis oturumunda gündemde Ulusal Meclis başkanı, başkan yardımcısı, general sekreter ve uluslararası kurum ve organizasyonlarda çalışma organlarının üyeleri ve daimi parlamento delegasyonlarının üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek.

3 Nisan'da Seçim Yapılmıştı

Ülkede yapılan seçimde, cumhurbaşkanı ve 250 sandalyeli parlamentonun üyelerinin yanı sıra 12 belediye ve Belgrad dahil olmak üzere iki şehirde yerel yönetimlerin belirlenmesi için oy kullanılmıştı.

Nüfusun 6 milyon 908 bin olduğu Sırbistan'da seçmen sayısı, yurt dışındaki Sırp vatandaşlarıyla 6 milyon 500 bin olarak aktarılmıştı.

Cumhurbaşkanı seçiminde Aleksandar Vucic oyların yüzde 58,55'ini almış, Parlamento seçimlerinde ise Vucic'in Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki "Aleksandar Vucic-Birlikte Her Şeyi Yapabiliriz" ittifakının oy oranı yüzde 42,92 olarak kayıtlara geçmişti.

Balkan News ve Ajanslar

Yorumlar (0)