Sırbistan’dan zorunlu askerlik uygulaması için ilk adım

Sırbistan 04.01.2024, 12:00 04.01.2024, 12:04
Sırbistan’dan zorunlu askerlik uygulaması için ilk adım
© AA

Sırbistan Genelkurmay Başkanlığı, dört ay sürmesi öngörülen zorunlu askerlik uygulamasına başlanılması için inisiyatif alarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e teklif götürdü. 

Sırbistan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Sırbistan ordusunun savunma kapasitesinin artırılması için en yetkili kurum olarak Genelkurmay Başkanlığı, zorunlu askerlik uygulamasına dönülmesi için girişim başlattı. 

Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Sırbistan Ordusu Genelkurmayının teklifi, genel güvenlik durumuna ve Sırbistan Cumhuriyeti’nin askeri açıdan tarafsız bir bir ülke olarak karşı karşıya bulunduğu güncel zorlukların detaylı incelemesinden sonra hazırlanmıştır. Bu durum, Sırbistan Ordusu’nun personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik modelin ihtiyaçlara uygun hale getirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu şekilde askere alım potansiyelinin güçlendirilmesi ve daha fazla vatandaşın ülkemizin savunulması için yetiştirilmesi mümkün olacaktır” denildi. 

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic ise bakanlığın teklifinin zorunlu askerliğin dört aydan daha uzun olmaması şeklinde olduğunu söyledi. Sırbistan’ın zorunlu askerlik uygulamasının kaldırılmasından 13 sonra tekrar bu uygulamaya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Vucevic, ülkenin mevcut güvenlik durumunun ülkeyi her zaman korumaya hazır bireylere ihtiyaç ortaya çıkardığını söyledi. Vucevic, “Bu sadece Sırbistan’a özgü karakteristik bir durum değil. Birçok Avrupa ülkesi, zorunlu askerlik uygulamasını yeniden aktif hale getiriyor” diye konuştu. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de daha önceki açıklamalarında zorunlu askerlik uygulamasına geri dönüşün sinyallerini vermişti. 

Balkan News 

Yorumlar (0)