banner3

banner2

Üç “Niko” bir araya gelip Türkiye’yi konuştu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Sırbistan'ı Türkiye'nin bölgede nüfuzunu artırmaya çalıştığı konusunda uyardı.

Sırbistan 06.04.2021, 09:52 07.04.2021, 13:57
Üç “Niko” bir araya gelip Türkiye’yi konuştu

Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulis, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir üçlü zirve gerçekleştirdi. 5 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilen görüşmede Dendias’ın Sırbistan’ı Türkiye’ye karşı uyarması dikkat çekti.

Yunanistan ve Sırbistan arasındaki ikili ilişkiler, ekonomik iş birliği ve bölgesel gelişmelerin masaya yatırıldığı görüşmede Dendias, Sırbistan’ın AB perspektifine tam anlamıyla desteklediklerini ve Yunanistan’ın bölgedeki tüm ülkelerle iş birliği arayışında olduğunu söyledi.

Yunanistan basınında yer alan haberlere göre Türkiye’nin bölgedeki güçlü mevcudiyetine de değinen Dendias, Türkiye’nin ekonomi ve dini kullanarak bölgedeki nüfuzunu artırmaya çalıştığını ileri sürdü. Türkiye’yi de ziyaret etme niyeti olduğunu söyleyen Dendias, bunun için Ankara’nın “provokatif adımlarının” son bulması gerektiğini iddia etti.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile Üçlü Zirveler

Görüşmede ayrıca Sırbistan, Yunanistan ve Rum Kesimi yetkililerinin katılımıyla altı ayda bir gerçekleştirilecek ve üç ülkenin bölgedeki menfaatlerine ilişkin konuların masaya yatırılacağı bir üçlü zirve gerçekleştirilmesine karar verildi.

Görüşmede Sırp Dışişleri Bakanı Selakoviç, Rum Kesimi ve Yunanistan’a Kosova konusunda Sırbistan’a desteklerinden ötürü teşekkür etti. Sırbistan’ın da aynı şekilde Kıbrıs Rum Kesimi’nin “egemenliği” konusunda Yunanistan’a destek olduğunu söyleyen Selakoviç, Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalogun devamını desteklediklerini ifade etti.

Kıbrıslı Rum ve Yunan bakanlar, Sırpları yaz tatilinde Yunanistan ve Kıbrıs'ı tercih etmeye davet etti.

Balkannews.com.tr

Yorumlar (0)