Vucic, Rusya ve Çin’in meşru kabul etmediği Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’ni ağırladı

Sırbistan 09.09.2021, 15:38
Vucic, Rusya ve Çin’in meşru kabul etmediği Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’ni ağırladı
© Facebook

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya, Çin ve Bosnalı Sırp liderler tarafından meşru kabul edilmeyen Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ile Belgrad’da bir araya geldi.

Tanjug Ajansı’nın haberine göre görüşmede Vucic, uluslararası toplum temsilcilerinin Bosna konusunda genellikle taraflı davrandıklarını ileri sürerek Schmidt’ten tarafsız ve dengeli bir yaklaşım benimsesini talep etti.

Sırbistan’ın Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini ve Sırp Cumhuriyeti’nin de Bosna Hersek’in entegre bir parçası olduğunu söyelyen Vucic, Bosna Hersek’e yönelik dış baskı ve müdahalelerin azalmasını ve Bosna halkının kendi kaderi üzerinde söz sahibi olmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Görüşmede Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic’in (Şefik Caferoviç), konseyin Sırp üyesinin görevden alınması yönündeki talebi de gündeme geldi. Vucic, “bazı insanların” böylesi bir talebin ne kadar “sorumsuzca, tehlikeli ve ateşle oynamak kabilinden” olduğunu anlamadığını söyledi.

Bosna Hersek’te Sırp siyasetçilerin boykotu nedeniyle yaşanan siyasi krizin masaya yatırıldığı görüşmede Schmidt ise Bosna Hersek’te devlet kurumlarının işleyişinin sağlanmasının önemine dikkat çekti. 

Balkan News

Yorumlar (0)