Vuçiç: "Sırbistan savaş suçlularını korumayacak ama..."

Sırbistan 24.08.2021, 10:45 24.08.2021, 13:21
Vuçiç: "Sırbistan savaş suçlularını korumayacak ama..."
© Facebook

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić (Aleksandar Vuçiç), Sırbistan'ın savaş suçlularını korumayacağını, ancak „suçlu olmayanları da teslim edemeyeceğini“ söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Dušan Kornjača'nın (Duşan Kornyaça) Bosna Hersek'e iade edilmesi konusuna değinen Vuçiç „Sırbistan'ın bu şahsı tutuklama hakkı olmadığını ve Bosna Hersek'in de bunun resmi ve yasal olarak mümkün olmadığını bildiğini“ ileri sürdü.

Bosna Hersek'in 1992-95 yılları arasında savaş suçları işlediği şüphesiyle aleyhinde tutuklama kararı çıkardığı Dusko Kornjaca'nın uzun yıllardır Sırbistan'ın Novi Sad kentinde özgürce yaşamına devam ettiğine ilişkin haberler, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek basınına yansımıştı. 

Haberleri değerlendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kornjaca'yı "saygın bir hekim" olarak tanımlamış ve kendisinin Bosna Hersek'e teslim edilmesi için hiçbir hukuki gerekçe bulunmadığını iddia etmişti. 

Kornjaca'nın kendisini Sırbistan'daki evinde görüntüleyen Boşnak bir gazeteciye saldırması ve telefonunu kırması da sosyal medyada en çok paylaşılan görüntüler arasında yer aldı. 

Vuçiç, Sırp ve Boşnaklar'ın rasyonel bir şekilde konuşması ve birbirlerini anlaması gerektiğini söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)