Vucic'ten uluslararası soruşturma taleplerine ret

Sırbistan 03.01.2024, 13:00 03.01.2024, 13:09
Vucic'ten uluslararası soruşturma taleplerine ret
© AA

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, muhalefetin iddia ettiği seçim düzensizlikleri için uluslararası bir soruşturma talebini reddetti ve Sırbistan’daki seçimlerin “devlet kurumlarıyla ilgili bir mesele” olduğunu belirtti.

Sırbistan vatandaşları, en güçlü muhalefet koalisyonu olan “Şiddete Karşı Sırbistan”ın çağrısı üzerine 18 Aralık’tan beri protestolar düzenliyor.

Koalisyon, seçimlerin iptal edilmesini talep ediyor ve seçim hırsızlığı olduğunu iddia ediyor. Hükümet bunu yalanlıyor ve hem yerel hem uluslararası gözlemcilerin raporları, seçimde düzensizlikler olduğunu gösteriyor.

Vuçiç, geçmiş seçimlerin “asla daha az eleştiri almadığı” ve “Şiddete Karşı Sırbistan” listesinden partilerin temsilcilerinin seçim yerlerindeki “tüm tutanakları” imzaladığını söyledi.

Vuçiç, “Yabancı gözlemciler, kendi kuzen partilerinden, tutanakları imzaladı. Belgrad’da kaybettiklerini gördüklerinde sorun yaşadıklarını hatırladılar. Temmuz-Ağustos’ta Belgrad’da dahi yüzde sekiz kaybettik, ancak şimdi dramatik değişikliklerle zafer kazandık.” ifadelerini kullandı.

Time Balkan 

Yorumlar (0)