Bosna Hersek'te geleneksel "Selam ya Resulallah" etkinliği başladı

YAŞAM 11.10.2021, 21:58 11.10.2021, 22:02
Bosna Hersek'te geleneksel "Selam ya Resulallah" etkinliği başladı
© Saraybosna İslam Birliği Meclisi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Hz. Muhammed’in kutlu doğumu vesilesiyle geleneksel olarak düzenlenen “Selam ya Resulallah” etkinliği başladı.

Saraybosna İslam Birliği Meclisi tarafından bu yıl 17.’si tertiplenen “Allah’ın peygamberine özel günler  - Selam ya Resulallah” programına bugün yapılan resmi açılışla start verildi.

Açılışta konuşan Saraybosna İslam Birliği Meclisi Başimamı Abdulgafar Efendi Velic, Bosnalı Müslümanların Hz. Muhammed’in doğduğu kutlu ayı özel bir hürmetle beklediklerini söyledi. Velic, “Bu derin saygıdan dolayı Bosna Hersek’te asırlardır mevlitler okunur, çeşitli etkinlikler tertiplenir. Bu programların muhteviyatı, zamanla Bosnalı Müslümanların adetleri haline gelmiştir. “Selam ya Resulallah” programı da 17 yıl önce tam da bu sebeple başlatılmıştır. Önümüzdeki 20 gün boyunca Hz. Muhammed’e (a.s.) olan aşkımız vesilesiyle çeşitli içeriklerde programlar, konferanslar, sohbetler, tanıtımlar, sergiler, gençlere yönelik programlar ve başka etkinlikler teritpleyeceğiz” dedi.  

Bu yıl “iyi amel” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlik, 1 Kasım’a kadar devam edecek. 27 farklı etkinliğe yer verilecek program çerçevesinde 17 Ekim gecesi Başçarşı Camii’nde yatsı namazının ardından ve 18 Ekim’de Gazi Hüsrev Bey Camii’nde öğle namazının ardından mevlit programları tertiplenecek. Programlara Türkiye ve Bosna Hersek’ten yaklaşık 170 katılımcı iştirak edecek.

Balkan News

Yorumlar (0)