AB'den Batı Balkanlar'a yatırım sözü

BALKANLAR 11.06.2021, 10:09 11.06.2021, 10:29
AB'den Batı Balkanlar'a yatırım sözü
© AA

Perşembe günü Arnavutluk'un başkenti Tiran'da tertiplenen bir araya gelen Batı Balkan ülkeleri liderleri, Avrupa Birliği'nin bölgeye geniş kapsamlı yatırım planını memnuniyetle karşıladı.

Tiran’daki Batı Balkan Ülkeleri Zirvesi, Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Karadağ liderlerini bir araya getirdi.

AP Ajansı’nın haberine göre Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, AB’nin bölge için öngördüğü 30 milyar Avro’luk yatırım planını AB’nin Balkanlar’a yönelik en tarihi adımı olarak nitelendirdi. Rama, yatırım sayesinde yollar, demir yolları, altyapı, enerji sektörü ve dijitalleşmede temel gereksinimlerin karşılanabileceğini söyledi.

AB Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Batı Balkanlar’da altyapı projelerinin desteklenmesi planı çerçevesinde Batı Balkanlar için önümüzdeki yedi senelik döneminde 9 milyar Avro sağlanacağını ve bunun muhtemelen 20 milyar Avro’ya kadar çıkabileceğini söyledi. Varhelyi, planın COVID-19’un bölgedeki etkilerinin uzun vadede tamiri ve bölge ekonomilerinin Avrupa ile entegrasyonunun güçlendirmesini amaçladığını söyledi.

Zirvede Kosova Başbakanı Albin Kurti, Batı Balkan ülkeleri arasında güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında serbest ticaret anlaşması yapılmasını önerdi. Toplantıda Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması çağrısı yapan Kurti, ilerlenme sağlanabilmesi için yeni bir iş birliği çerçevesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Balkan News

Yorumlar (0)