Balkanlar'da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı

BALKANLAR 31.08.2023, 09:46
Balkanlar'da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı
© AA

Balkanlarda 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçiliği’nin başkentteki bir otelde düzenlediği 30 Ağustos Zafer Bayramı programının ev sahipliğini Büyükelçi Yavuz Selim Kıran yaptı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Büyükelçi Kıran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla andığını söyledi.

Kıran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde “Türkiye Yüzyılı” vizyonunu gerçekleştirmek için inanç ve kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Programa Hırvatistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türk kurumları ve yerel kurumların temsilcileri, Türk iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

Resepsiyonda ayrıca Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki ürünlerinin maketleri de sergilendi.

Bosna Hersek

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlenen programın ev sahipliğini Büyükelçi Sadık Babür Girgin yaptı.

Programa Büyükelçi Girgin’in yanı sıra Askeri Ataşe Mustafa Sıtkı Tatar, Bosna Hersek Savunma Bakanlığı temsilcileri, Türk kurumları ve yerel kurumlarının temsilcileri, Türk iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

Girgin program kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos mesajını mesajı okudu.

Sırbistan

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyona Büyükelçi Hami Aksoy ev sahipliği yaptı.

Aksoy programın başında yaptığı konuşmada, Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle andıklarını kaydetti.

Aksoy, “Türkiye, küresel ve bölgesel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ediyor. Türkiye-Sırbistan ilişkileri gerçekten zirve seviyede. Liderlerimizin dostluğu olağanüstü.” diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Türkiye-Sırbistan ilişkilerini “altın çağını yaşıyor” şeklinde değerlendirdiğini kaydeden Aksoy, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin de çok iyi seviyede olduğunu söyledi.

Büyükelçi Aksoy ayrıca, Erdoğan’ın 30 Ağustos mesajını okundu.

Yunanistan

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes’in ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyona yabancı misyon temsilcileri, büyükelçilik ve başkonsolosluk çalışanları ile Türk ve Yunan davetliler katıldı.

Büyükelçi Erciyes, davetlilere hitaben yaptığı konuşmasında 30 Ağustos zaferinin, Lozan Barış Antlaşması’na ve Cumhuriyet’in kurulmasına giden süreçteki önemini anlattı.

Türk-Yunan ilişkilerine de değinen Erciyes, iki ülke arasındaki tüm sorunların uluslararası hukuka ve iyi komşuluğa dayalı şekilde yapılacak samimi ve anlamlı bir diyalog ile çözülebileceğini vurguladı.

Erciyes, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış temsilciliklere gönderdiği mesajı da okudu.

Arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Üsküp’te, Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri, diplomatlar ve diğer davetliler katıldı.

Program kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı okundu.

Büyükelçi Atay, buradaki konuşmasında, 30 Ağustos’un Türkiye ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Türk bağımsızlık hareketinin başarısının dünyadaki birçok ülkeye ilham kaynağı olduğunu dile getiren Atay, şöyle devam etti:

“Zafer Günü, Silahlı Kuvvetler Günü olarak da bilinir. 1952’den bu yana NATO üyesi olarak, yetenekli ve modern silahlı kuvvetlerimizle bölgemizde ve ötesinde barış ve istikrara katkı sağlıyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının ardından hepimizin bildiği gibi NATO’nun güvenlik mimarisindeki merkezi rolü yeniden teyit edilmiştir. Türkiye ise sadece silahlı kuvvetleriyle değil, savunma sanayisiyle de NATO’yu güçlendiren bir müttefiktir.”

Atay, bu yıl Arnavutluk ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yılını da kutladıklarını sözlerine ekledi.

AA

Yorumlar (0)