Borrell, Sırbistan ile Kosova liderlerini uyardı

BALKANLAR 27.06.2023, 12:20 27.06.2023, 12:23
Borrell, Sırbistan ile Kosova liderlerini uyardı
© AA

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan ile Kosova liderlerine, AB'ye girmek istiyorlarsa Avrupa'ya yakışır biçimde davranmaları uyarısında bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Brüksel'de gerçekleştirdiği son toplantıda, ikiliye, krizden çıkmalarını sağlayacak önerilerde bulunduğunu anımsatan Borrell, AB üyesi ülkelerin, gerilimin azaltılması ve ilişkilerin normalleştirilmesi için gerekli adımları atmaya hazır olduğunu söyledi.

Kosova'nın kuzeyinde Sırp nüfusun yoğun olduğu dört belediyede 23 Nisan'da yapılan erken yerel seçimlerin tekrarlanması gerektiğinin altını çizen Borrell, "Yüzde üç oyla seçilmiş, daima NATO güçleri tarafından korunacak bir belediye başkanının kabul edilemez olduğunu söyledik. Bu sürdürülebilir bir seçim değil. Yeni belediye başkanlarının yeni seçimlerle belirlenmesi gerekiyor. Taraflar bu konuda anlaştı, ancak seçimlere Kosovalı Sırpların da katılması şart, aksi halde durum değişmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Her iki tarafın da diyalog kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduğunu göstermesi gerektiğini vurgulayan Borrell, "Bu konuda bir ilerleme kaydedilmemesi durumunda AB ülkeleri gerekli tedbirleri alacaktır. AB'nin bir parçası olmak isteyen ülkelerin Avrupa'ya yakışır biçimde davranması gerektiğini belirtmiştik." diye konuştu.

Borrell, AB üyesi ülkelerin alacakları tedbirlerin hem ekonomik hem de siyasi nitelikte olacağına dikkati çekti.

Mayıs ayının sonlarında yerel Sırplar, Sırpların çoğunlukta olduğu kuzeydeki dört belediyedeki yerel seçimlerden sonra etnik Arnavut belediye başkanlarının görevi devralmasına karşı çıktı.

Sırpların boykotu nedeniyle katılım oranının sadece yüzde 3,4 olduğu seçimlerle göreve gelen Arnavut belediye başkanları aleyhindeki protestolarda çıkan çatışmalarda 30 barış gücü (KFOR) personeli ve 50'den fazla Sırp protestocu yaralandı.

İki ülke arasındaki en son gerginlik ise Sırbistan polisinin üç Kosova polisini tutuklamasıyla meydana geldi.

Sırbistan tutuklamaların kendi toprakları içinde gerçekleştiğini iddia ederken, Priştine, tutuklamaların Kosova topraklarının 300 metre içinde gerçekleştiğini savundu. Sırbistan, yapılan çağrıların üzerine Kosovalı polisleri serbest bıraktı.

Balkan News

Yorumlar (0)