Hırvatistan’ın AB üyeliği 10. yılı kutlandı

BALKANLAR 20.06.2023, 09:44
Hırvatistan’ın AB üyeliği 10. yılı kutlandı
© AA

Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğinin 10’uncu yılı dolayısıyla başkent Zagreb’deki Ulusal Üniversite Kütüphanesi’nde program gerçekleştirildi.

Panel şeklinde düzenlenen programa, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Hırvatistan Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dubravka Suica katıldı.

Plenkovic AB’nin Hırvatistan için bir değerler ve haklar topluluğu olduğunu dile getirerek, ülkesinin bir dizi reformla insan haklarını korumak ve güçlü kurumlar inşa etmek için çalıştığını aktardı.

Plenkovic, AB’nin genişlemeye yönelik tutumunun tamamen değiştirdiğini ve bunun da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in politikalarından kaynaklandığını kaydetti.

AP Başkanı Metsola, AB’ye yeni üye kabulünün uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirterek, Avrupa’nın reform sürecinde kaydedilen ilerleme ve değişikliklere her üye devletin uyması gerektiğini söyledi.

Metsola, Ukrayna‘nın AB üyesi olması gerektiği yönünde Hırvatistan’dan gelen açıklamaları cesur ve ilerici gördüğünü belirtti.

Hırvatistan Meclis Başkanı Jandrokovic, ülkesinin totaliterlikten demokrasiye, Yugoslavya‘dan bağımsız bir Hırvat devletine ve savaştan barışa zorlu bir süreç yaşadığını belirtti.

Jandrokovic, Hırvatistan’ın Schengen ve Avro Bölgesi’ne üye 15 ülke arasına girmesinin yanı sıra NATO üyeliğinin önemine değinerek şunları ifade etti:

“Artık ihtiyacı olan bir ülke değil, başkalarına yardım eden bir ülkeyiz. Hırvatistan körü körüne Brüksel‘in politikasını takip etmiyor, ancak ortalama bir insanın yaşayabileceği en rahat yer olan güçlü ve organize bir Avrupa topluluğu içinde karar alma sürecine aktif olarak katılıyor. Eğer Avrupa Birliği genişlemek için yeterli güce sahip olmayacaksa, üyelik arzusundaki ülkelere cazip gelecek mesajlar göndermeyecekse, o zaman bu alan bir başkası tarafından doldurulacak. Burada artık Avrupa’yı değil, başka bazı değerleri göreceğiz.”

Programdan sonra AP Başkanı Metsola, Hırvatistan Başbakanı Plenkovic ile bir görüşme gerçekleştirdi.

AA

Yorumlar (0)