Sırbistan silahlanmada Avrupa lideri

BALKANLAR 11.06.2021, 14:26 11.06.2021, 15:36
Sırbistan silahlanmada Avrupa lideri
© AA

Sırbistan ve Karadağ kullandıkları silahlanma oranına göre Avrupa’da en üstte yer alıyor. Her yüz kişiden 39,1'inin silah sahibi olması, bu iki halkın her üç vatandaşından birinin silah sahibi olduğu anlamına geliyor.

Bunlar ABD’de bulunan World Population Review'a göre sivil toplum kuruluşunun verdiği bilgiler. World Population Review'da yazılanlara göre ABD her yüz kişi başına düşen 120,5 silah ile silahlanmada dünyanın en gelişmiş ülkesi. Aynı bilgilere göre her yüz kişi başına düşen 31,2 silah miktarıyla Bosna Hersek 13’üncü sırada.

Silahların toplamına bakılacak olursa, Sırbistan’da toplam 2.719.000, Karadağ’da 245 bin, Bosna Hersek’te ise 1.185.000 silah var.

Bütün bu silahların ruhsatlı kullanıldığını ve ruhsatsız silahların sayısının belli olmadığını belirtmek önemli.

Komşu ülkelerin listenin başında yer almalarının sebeplerinden biri başta av silahları olmak üzere silah taşıma ile ilgili kanunların yumuşatılmış olması. Diğer sebep de büyük sayıda güvenlik kuruluşların olması ve bu kuruluşlarda çalışanların 50.000 ruhsatlı hafif silah kullanmaları.

Ruhsatsız silahlar çok büyük sorun teşkil ediyor. Resmi olmayan verilere göre Sırbistan’da ruhsatsız silah sayısı ruhsatlı silah sayısından üç kat fazla. Eski Yugoslavya’nın çöküşüyle, Yugoslav Halk Ordusu’nun (JNA) silahları da başta Sırbistan olmak üzere bölgedeki ülkelere dağıtıldı. 

Silahlanmanın geçen senelere göre düşüşte olduğunu belirtmek gerekiyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) verdiği bilgiye göre, son 10 senede bölge ülkelerinde 250 bin ateşli silah imha edildi.

Balkan News

Yorumlar (0)