Sırbistan ve RS, Kiril alfabesi yasalarını geçirdi

BALKANLAR 16.09.2021, 16:23 16.09.2021, 16:33
Sırbistan ve RS, Kiril alfabesi yasalarını geçirdi

Sırbistan ve Bosna Hersek’teki Sırp entitesi Republika Srpska (RS), Sırpça ve Kiril alfabesinin korunmasına ilişkin yasa tasarılarını kabul etti.

Sırbistan Parlamentosu ile Sırp Cumhuriyeti entite parlamentosunun “Sırp Birliği Günü” olarak kutlanmaya başlanan 15 Eylül’de birbirine paralel olarak geçirdiği kanuni düzenleme, kamu kuruluşları ve kamu tarafından finanse edilen kuruluşlarda Kiril alfabesi kullanılması, Kiril alfabesi kullanan özel işletmelere de vergi kolaylığı getirilmesini öngörüyor.

Sırbistan’da ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS), Kiril alfabesinin yanı sıra Latin alfabesi de yaygın olarak kullanılıyor ve devlet kurumlarının özellikle de ülkedeki azınlıklara hitap edebilmesi için Latin alfabesinden istifade etmesi kaçınılmaz görülüyor.

Devlete ait resmi yayın kuruluşları dahil olmak üzere medya, Kiril alfabesinin yanı sıra Latin alfabesi seçeneği de sunuyor ve sosyal medyayı en iyi kullanan liderlerden biri olan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de paylaşımlarında Latin alfabesi kullanmayı tercih ediyor.

Bazı insan hakları örgütleri tarafından vatandaşlara yönelik ayrımcılık şeklinde nitelendirilen yeni yasanın devlet kurumları ve liderler tarafından kamuoyuna ulaşmakta zorluk çekmek pahasına ne ölçüde uygulanacağı merakla bekleniyor.

Balkan News

Yorumlar (0)